zdielať

Romantický zámok v Ledniciach dýcha rozprávkovou atmosférou

lednice - IMG 4374 scaled - Romantický zámok v Ledniciach dýcha rozprávkovou atmosférou
cestovanie, česko, lednice, zámok Autor: Simona Jurigová

Miesto, ktoré je ideálnym tipom na nadýchanie sa romantickej atmosféry. Zámok v Ledniciach je skvelým tipom na výlet s polovičkou, ale aj s malými deťmi, 

Zámok Lednice leží v dedinke Lednice a približne hodinku od Bratislavy, takže je skvelým tipom aj na jednodňový výlet.

S čistým svedomím môžeme povedať, že zámok patrí medzi najkrajšie pamiatkové komplexy v Česku. Lednicko- valtický areál bol vybraný ako jeden z 34 miest svetového dedičstva UNESCO v Európskej únii. V tomto zozname je zapísaný od roku 1996. Dnešnú podobu získal zámok v polovici 19. storočia a je postavený  v neogotickom tudorovskom štýle. Zámok patril do roku 1945 rodu Lichtenštajnovcov, pričom vo vlastníctve ho mali takmer 700 rokov. Lichtenštajnovci získali Lednické  panstvo v roku 1249. V súčasnosti patrí štátu. V povojnovom období došlo k rekonštrukcii renesančnej stavby.

lednice - IMG 4431 1024x768 - Romantický zámok v Ledniciach dýcha rozprávkovou atmosférou
autor: Simona JurigováPrechádzka záhradou je nádherná v každom ročnom období.

Od zámku až po Minaret sa môžete previesť loďkou, alebo môžete v letných mesiacoch skúsiť koč ťahaný koňmi. Zároveň sa táto trasa dá využiť aj na prechádzku, ktorá je dlhá približne 1,8 kilometra. Pre tých, ktorí milujú fotografovanie a obdivovanie prírody je to približne hodinová túra. Sme si však istí, že krásnu záhradu a okolie si zamiluje každý, kto ju raz navštívi. Magická je v každom ročnom období. Počas návštevy v zime sme videli v areáli voľne pobehovať srnky.

lednice - IMG 4370 1024x768 - Romantický zámok v Ledniciach dýcha rozprávkovou atmosférou
autor: Simona JurigováZámok Lednice patrí Česku len 700 rokov.

Vstupné do areálu sa neplatí, ale určite sa oplatí priplatiť si za prehliadku vo vnútri. Zámok Lednice je svojim spôsobom nadčasový a jeho obyvatelia si pobyt v ňom určite užili. Už v minulosti ho vedeli aj počas zimných mesiacov vykúriť na príjemných 19 stupňov Celzia, napriek tomu ho majitelia navštevovali najmä počas letných mesiacov. Medzi zaujímavosti zámku patrí schodisko vyrobené z dreva. Autori schodiska mali zakázané podpísať svoje dielo. Vynašli sa a vyrezali do neho vtáčika, žabku a jaštericu, ktoré boli ich podpisom. Pozornejší diváci ich vedia objaviť pri platenej prehliadke.

lednice - IMG 4404 768x1024 - Romantický zámok v Ledniciach dýcha rozprávkovou atmosférou
autor: Simona JurigováNajpozornejší diváci nájdu v schodisku žabu, jaštericu a vtáka.

Celá táto oblasť je zároveň rajom pre cyklistov, ktorí milujú dlhé trasy. Zaujímavým dôvodom tejto návštevy je aj Múzeum mučiacich nástrojov a útrpného práva, ktoré leží približne 10 minút peši od zámku. Toto, pre niekoho strašidelné miesto, ukáže svojim návštevníkom temnejšie stránky histórie rôznych krajín. Pre tých, ktorí naopak majú radi oddych a pokoj, by sme určite odporučili navštíviť aj zámok vo Valticiach, ktorý je rovnako zapísaný v dedičstve UNESCO. Lednický a Valtický zámok ležia len necelých 8 kilometrov od seba.

lednice - IMG 4397 768x1024 - Romantický zámok v Ledniciach dýcha rozprávkovou atmosférou
autor: Simona JurigováZámok patril v minulosti rodu Lichtenštajnovcov.

 

 

Kategórie:

Podobné články