zdielať

Malta – deň prvý (II. časť)

malta - Malta 22 - Malta – deň prvý (II. časť)

V predchádzajúcej časti sme si predstavili Maltu. Bez dlhších obkecov a úvodov sa môžeme pustiť rovno do cestovania po ostrove. Po tom, čo sme sa zorientovali v mestskej štruktúre, sme sa okolo obeda konečne posadili do autobusu smer Mdina. Tu si budem musieť pomôcť kamošom Googlom, pretože historické súvislosti z hlavy neovládam. 😀 Jediné čo viem, že je to bývalé hlavné mesto Malty a natáčal sa tu Game of Thrones (známa je najmä vstupná brána do mesta). Zvláštnosťou je jeho prezývka „tiché mesto“ a s tým spojený fakt, že až na pár výnimiek je tu zakázaná automobilová doprava, okrem sanitiek a domácich, skôr tu nájdete konské záprahy, ktoré číhajú popri hlavnej ceste. Toto stredoveké mesto bolo po prvý raz opevnené 700 rokov p.n.l. Feničanmi a hovorí sa, že tu načas býval aj apoštol Pavol po vylodení sa na ostrove. V roku 1693 mesto zasiahlo silné zemetrasenie, takže väčšina budov je nanovo prestavaná.

Cesta trvala tak približne pol hodku, čo nie je žiadna tragédia. Keďže prvý deň ešte bolo celkom ťažké orientovať sa, staršia pani v autobuse to rozpoznala a začala na všetkých turistov kričať zo svojho sedadla neidentifikovateľné: „M – DINAA! :D! Hneď potom, ako to hŕstka zmätených ľudí pochopila, vyrútili sme sa z autobusu a vydali sa explorovať mestké hradby.

 

malta - 2na 2 1024x768 - Malta – deň prvý (II. časť)malta - 1na 1024x768 - Malta – deň prvý (II. časť)

Musím povedať, že toto mesto má naozaj svoje čaro. Jeho centrum tvorí komplex hradieb, bášt, ktoré vraj postavili arabskí Sicílčania, aby sa izolovali od vedľajšieho mesta Rabat. V Mdine sa môžete prechádzať miliónmi úzkych uličiek, bludísk, vidieť krásne farebné balkóny, dychberúce výhľady a významnú Katedrálu sv. Pavla.

malta - 3na 1024x768 - Malta – deň prvý (II. časť)

Hneď na to sme sa presunuli do tzv. predmestskej časti Mdiny, čo v preklade znamená Ir – Rabat. Mesto slúžilo v 15. storočí ako útočisko pred neustálymi pirátskymi útokmi, čí prístrešok pre niekoľko náboženských rádov, ktoré sem prišli a sú tu dodnes. Asi najtypickejšie pre Rabat sú početné katakomby, z nich najznámejšie Katakomby sv. Pavla. Tie boli využívané v rímskych časoch na pochovávanie mŕtvych, kvôli Rimanom, ktorí považovali za nehygienické pochovávanie v meste. Podľa tradície, priekopa, ktorá sa nachádza okolo mesta bola plná jaskýň, kde boli pochovávaní mŕtvi a jednu z nich využil práve svätý apoštol Pavol ako základ pre svoju apoštolskú činnosť. Stala sa miestom stretnutia prvej kresťanskej komunity, základňou katolíckej cirkvi na Malte. Navštívil ju dokonca aj svätý otec Ján Pavol II.

V Rabate sme sa aj naobedovali, túlali sa zastrčenými uličkami, kde žili domáci svoj autentický život. A tak sme boli fascinované vôňou saponátu, ktorí vylievali popred svoje dvere, malými obchodíkmi s ovocím a zeleninou, nazývaním obytných domov po svätcoch, rôznymi sakrálnymi symbolmi, svetielkujúcimi krížmi či drobnými soškami Panny Márie.

malta - 4na 1024x768 - Malta – deň prvý (II. časť)malta - 5na 1024x768 - Malta – deň prvý (II. časť)malta - ja 1024x686 - Malta – deň prvý (II. časť)malta - 6na 1024x768 - Malta – deň prvý (II. časť)

Potom prišli trošku krušnejšie chvíle, drobné hádky a výmeny názorov a to iba kvôli tomu, že sme nevedeli ani za nič nájsť zastávku autobusu smer Dingli. 😀 Neboli sme zjavne jediní, lebo Talianov, ktorí nakoniec s nami nastúpili do autobusu, sme stretli zmätených ešte niekoľkokrát. Okej, úspešne sme našli zastávku a už sme si to šinuli nádhernou krajinou na západné pobrežie Malty, do najvyššie položeného miesta na ostrove (cca 253 m.n.m.), kde je výhľad na majestátne útesy, nádherné Stredozemné more, kaskádové políčka a malý neobývaný ostrov Filfla v pozadí. Výhľad podtrhuje aj malá kaplnka zasvätená Márii Magdaléne.

Vystúpili sme v meste, s nami aj Taliani, ktorí si mylne mysleli, že my vieme čo a ako 😀 a vyšliapali sme si to nejakých 15 minút na miesto, ktoré nám vyrazilo dych. Aby som vás uviedla do obrazu, dve osoby z našej posádky, jednou z nich som bola ja, sme boli takmer „posadnuté“ predstavou, že uvidíme niečo tak veľkolepé, majestátne, ako sú útesy. Milujem tú slobodu, pocit a veľkosti prírody oproti človeku. Obloha sa nám medzičasom zatiahla, ale nič z toho neubralo na kráse daného okamihu. Tu sme sa už nijak neponáhľali, len si užívali výhľad, vietor vo vlasoch a selfíčka nad roklinami.

malta - 8na 1024x768 - Malta – deň prvý (II. časť) malta - 7na 1024x768 - Malta – deň prvý (II. časť)malta - 9na 768x1024 - Malta – deň prvý (II. časť)malta - 10na 1 1024x768 - Malta – deň prvý (II. časť)

Z Dingli už naša cesta po celom dni viedla späť do Sliemy, kde sme sa navečerali a unavené po náročnom dni šli spať, keďže ráno nás čakalo „skoré“ vstávanie a celodenný výlet na ostrov GOZO. O tom už ale v nasledujúcom článku.. 🙂

Prvú časť nájdete na Malta domnienky a ako to zacalo I. časť

 

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode