zdielať

Producentka filmu Dubček: Diváci uvidia unikátne historické snímky

Producentka filmu Dubček: Diváci uvidia unikátne historické snímky - DSCF2314 - Producentka filmu Dubček: Diváci uvidia unikátne historické snímky
Alexander Dubček. Autor: Ľuboš Pilc

Viaceré známe osobnosti a ľudí z kultúrneho a spoločenského života prilákala do kín slávnostná pondelková premiéra nového filmu Dubček z dielne RTVS. Historický prvý hraný film o významnom slovenskom štátnikovi a politikovi hovorí o udalostiach spred 50 rokov vo vtedajšom Československu, kde sa odohrávali spoločenské zmeny, ktoré výrazne formovali dejiny. Kľúčovou bola Pražská jar, na ktorej čele stál Alexander Dubček, prvý tajomník Ústredného výboru KSČ, charizmatický štátnik s dobráckym úsmevom. Vzbudzoval v ľuďoch nádej, že začnú konečne slobodne dýchať. Lenže to, čo Dubček menil, Brežnev rýchlo zmenil. Do Československa vtrhli 21. augusta 1968 vojská piatich armád Varšavskej zmluvy a demokratický proces v našej krajine definitívne pochovali.

Režisérom historickej drámy je Laco Halama, známy predovšetkým z televíznych projektov (Tábor padlých žien, Zo života dona Juana). Hlavnú postavu Alexandra Dubčeka stvárnil český herec slovenského pôvodu Adrian Jastraban (Jánošík – Pravdivá história, Hořící keř). Jeho manželku Táňa Radeva, Gustáva Husáka si zahral Stano Kráľ, Leonida Brežneva ukrajinský herec Volodymir Nečeperenko.
„Celý príbeh je poňatý ako jedna veľká retrospektíva, v ktorej si Alexander Dubček spomína na kľúčové udalosti svojho života – najväčšie úspechy, popularitu, ale aj poníženie z čias normalizácie,“ dodáva režisér Halama k historickej dráme, ktorá je prvým hraným slovenským filmom odkrývajúcim kľúčové momenty roku 1968. Film vznikol vďaka spolupráci s Filmpark Production, Českej televízie, za podpory Audiovizuálneho fondu a Ministerstva kultúry SR.

„Sme veľmi radi, že sme sa v RTVS rozhodli vstúpiť do produkcie filmu Dubček, ktorý má veľkú šancu osloviť širokú verejnosť a hlavne mladú generáciu, ktorá obdobie Pražskej jari a august 1968 pozná len z archívnych záberov,“ komentoval filmovú novinku generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. „Po filme Tlmočník a minisérii Mária Terézia, ktorá sa presadila aj na veľtrhu v Cannes, sme sa rozhodli produkčne podporiť prvý celovečerný hraný film o Dubčekovi, ktorý veríme, že bude rovnako úspešný,“ dodal programový riaditeľ televíznej časti Tibor Búza.
Tvorcovia nakrútili snímku v krátkom čase za 19 filmovacích dní v auguste a októbri minulého roka. Vo filme účinkuje 35 hercov zo Slovenska, Česka a Ukrajiny. „Najväčšou výzvou bola pre nás práca s archívnymi zábermi. Diváci budú mať možnosť vidieť unikátne historické snímky,“ uviedla producentka RTVS Zuzana Balkóová.
Hudbu k filmu skomponovala Ľubica Čekovská a nahrala so symfonickým orchestrom v štúdiu Slovenského rozhlasu pod dirigentskou taktovkou Adriana Kokoša.
Film Dubček bude uvedený do kín vo štvrtok 19. apríla.

zdroj: TASR

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode