zdielať

Legenda o svätom Mikulášovi ožíva aj v Turecku

Legenda o svätom Mikulášovi ožíva aj v Turecku - mmt02 - Legenda o svätom Mikulášovi ožíva aj v Turecku
shutterstock.com

Dňa 6. decembra sa všetky slovenské deti budia s radosťou a nadšením v očiach. S nadšením očakávajú príchod Mikuláša a tešia sa na sladkú nádielku. Málo dokonca aj dospelých ľudí pozná legendu, ako vznikol príbeh o Mikulášovi.

Pribeh svätého Mikuláša pochádza z Myry, čo je dnešné Turecko. Narodil sa v roku 270. Práve vďaka tomu, že sa narodil v Turecku, jeho pamiatka sa zobrazuje v červenej farbe. Mikuláš dostal od svojich rodičov dobrú výchovu. Šťastie mu neprialo a jeho najbližší ho opustili keď bol ešte mladý muž. Rodičia mu zanechali veľký majetok, a tak sa nemusel báť o svoje živobytie. Práve preto sa rozhodol pomáhať chudobným. Tu sa začína jeho legendárny príbeh.

Svätý Mikuláš sa narodil v mestečku Patara. Práve v tomto meste žil jeden veľmi chudobný muž, ktorý došiel o všetky svoje peniaze. Tento muž mal tri dcéry, ktoré veľmi miloval. Lenže v tej dobe bolo veno základom toho, aby sa žena mohla vydať. Otec bohužiaľ nemal dostatok peňazí, aby svojim dievčatám pomohol. Rozhodol sa, pre to najzúfalejšie riešenie. Rozhodol sa dať dcéry na prostitúciu. Keď sa tento smutný príbeh Mikuláš dozvedel, dal do okna mužovi mešec zlata ako veno pre najstaršiu dcéru. Toto sa opakovalo aj druhý a tretíkrát. Pri treťom obdarovaní muž spozoroval Mikuláša a bol mu veľmi vďačný.

 

Okrem tejto krásnej legendy kolujú o ňom aj ďalšie. Niektoré hovoria o tom, že Mikuláš sa často prechádzal po uliciach. Keď videl chudobnú rodinu, daroval im po zotmení jedlo, mince alebo hračky.

Mikuláš napokon zomrel práve 6. decembra. Hovorí sa, že jeho zázraky trvali aj po smrti, keď z jeho hrobu vytryskli dva zázračné liečivé pramene.

Po stopách Mikuláša aj dnes

Pre tých, ktorých tento príbeh zaujal viac je v Turecku možnosť navštíviť oblasť Myra. Nachádza sa tu kostol sv. Nicholasa a jeho hrobka. Návštevníci tohto kostola môžu vidieť nádherné fresky. Okrem kostola turistov lákajú do tejto oblasti aj Skalné hrobky z 5. storočia pred našim letopočtom.

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode