zdielať

Južný Cyprus je ostrovom plným prekvapení

Južný Cyprus je ostrovom plným prekvapení - IMG 3816 - Južný Cyprus je ostrovom plným prekvapení
cyrus, cestovanie, more Autor: Simona Jurigová

Južný Cyprus patrí medzi destinácie, ktoré navštevuje čoraz viac turistov. Vďaka svojmu tyrkysovému moru a piesočnatým plážam je ideálnym miestom na strávenie dovolenky. 

Ostrov Cyprus je po Sicílii a Sardínii tretím najväčším ostrovom Európy. Kvôli politickej situácii bol tento ostrov v roku 1974 rozdelený na Severný Cyprus, ktorý patrí Turecku a Južný Cyprus, ktorý patrí Grécku. Turisti, ktorí navštívili obidve strany ostrova hovoria, že na každom z nich je cítiť silný vplyv kultúry. Na južnom Cypre sa nachádza mnoho budov, ktoré sú v bielej farbe, pričom táto farba sa využíva v architektúre gréckych ostrovov.

Pocit ako v Anglicku

Málokto vie, že Cyprus je bývalá britská kolónia, takže na Cypre turisti cítia vplyv anglickej kultúry. Mnohých turistov prekvapí, že na Cypre jazdia po opačnej strane ako na Slovensku, čo je pre niektorých vodičov mätúce. Okrem toho, turistov prekvapia aj elektrické zásuvky, takže potrebujú redukciu, aby mohli pripojiť napríklad nabíjačky na telefón. Pre tých, ktorí sa vôbec nepripravia na túto situáciu, nie je problém zakúpiť ich vo väčšine obchodíkov.

Južný Cyprus je ostrovom plným prekvapení - IMG 4260 - Južný Cyprus je ostrovom plným prekvapení
Autor: Simona Jurigová

Jedna z najkrajších pláži Európy leží na Cypre

Asi najväčším dôvodom prečo sa oplatí navštíviť Cyprus sú nádherné pláže s tyrkysovým morom.  Na ostrove leží aj jedna z najkrajších pláži Európy Nissi beach. ďalšia známa cyperská pláž sa nazáýva Fig Tree Bay, ktorá leží pri letovisku Protaras. Práve toto letovisko je známe aj rušným nočným životom a množstvom barom v okolí.  Na promenáde sa nachádza aj veľké množstvo obchodíkov, takže aj ľudia, ktorí milujú nákupy majú o zábavu posrarané.

Južný Cyprus je ostrovom plným prekvapení - IMG 3817 - Južný Cyprus je ostrovom plným prekvapení
Autor: Simona Jurigová

Voda nie je ako na Slovensku

Zaujímavosťou tohto ostrova je. že voda má inú kvalitu v porovnaní s vodou na Slovensku. Je oveľa mastnejšia, a Slováci majú často po sprche pocit, ako keby sa natreli olejom a preto sa musia poriadne poutierať. Voda maá na tomto ostrove obrovskú cenu. Voda, ktorá tečie z vodovodných kohútikov sa často získava z odsolenia morskej vody a následne sa do nej pridajú chemické látky. Turisti by ju preto nemali piť, ale pri umývaní zubov nie je škodlivá.

Južný Cyprus je ostrovom plným prekvapení - IMG 4187 - Južný Cyprus je ostrovom plným prekvapení
Autor: Simona Jurigová

Úsmev na tvári na prvom mieste

Ďalším dôvodom návštevy Cypru je tradičná pohostinnosť obyvateľov. Hovorí sa, že aj keby ktokoľvek zaklope v nedeľu počas obeda na dvere, domáci ho s úsmevom na tvári pozvú k jedlu. Táto skvelá vlastnosť sa odráža napríklad aj na letisku, kde personál odbavuje turistov s úsmevom na tvári aj o 4. hodine ráno.

Južný Cyprus je ostrovom plným prekvapení - IMG 3879 - Južný Cyprus je ostrovom plným prekvapení
Autor: Simona Jurigová

Lahodná kuchyňa poteší všetky mlsavé jazyky

Cyprus je známy aj skvelou stravou, založenou najmä na zelenine. Domáci odporúčajú ochutnať aj syr Chaloumi, ktorý sa vyrába z kravského, kozieho alebo ovčieho mlieka. Ako aj v Grécku, turisti na Cypre nájdu tradičné tsatsiki, známe pod názvom talatouri. Milovníci kebabu sa môžu tešiť, že v cyperskej nájdu aj tieto pochúťky. Zároveň, keďže ide o prímorskú destináciu, samozrejmosťou sú aj morské plody. Pre milovníkov vína je zaujímavá informácia, že najstaršie značkové víno Commandria pochádza práve z tohto ostrova. )Jeho chuť je sladká, ťažká a podobá sa chuti likérov.

Južný Cyprus je ostrovom plným prekvapení - IMG 3889 - Južný Cyprus je ostrovom plným prekvapení
Autor: Simona Jurigová

 

 

 

Kategórie:

Podobné články