zdielať

Rastlinné mlieka – ako si vybrať najlepšie

mlieko - foodism360 z3vyi0zn8UQ unsplash scaled - Rastlinné mlieka – ako si vybrať najlepšie

Rastlinné mlieka sú momentálne veľmi populárnou alternatívou. V dobe, kedy trápi množstvo populácie laktózová intolerancia či alergia na bielkovinu obsiahnutú v kravskom mlieku, predstavujú skvelú alternatívu, ako sa vyhnúť tráviacim i zdravotným problémom. Množstvo ľudí má však stále otázky okolo rastlinných mliek. Okrem toho sa na trhu pohybuje množstvo nekvalitných výrobkov, ktoré rozhodne nezachovávajú potrebný štandard. Ako si vybrať vhodné rastlinné mlieko?

mlieko - juan jose valencia antia TTrJMhrkoeY unsplash 1024x683 - Rastlinné mlieka – ako si vybrať najlepšie
autor: Juan José Valencia AntiáMandle sú obľúbeným druhom orechov pri výrobe rastlinného mlieka.

Prírodná receptúra s minimálnym procesom spracovania

Rovnako ako pri množstve iných potravín, rastlinné mlieko by malo prejsť minimálnym procesom spracovania. Populárne sú napríklad mandľové, sójové či ryžové mlieko. Pri výbere sa zamerajte predovšetkým na zloženie. V ideálnom prípade je zloženie krátke. Mlieko si samozrejme môžete jednoducho vytvoriť i doma. Stačí vám základný surovina (napríklad mandle) a voda. Práve z tohto dôvodu sa snažte držať krátkej receptúry pri výbere kupovaného rastlinného mlieka. Všetky ostatné položky v zozname ingrediencií vo väčšine prípadov slúžia na stabilizáciu, konzervovanie či doladenie chuti. Odpovedzte si teda hneď na začiatku na otázku, či sú pre vás tieto chemické položky potrebné. Rastlinné mlieko má predsa predstavovať zdravú variantu, nie kombináciu nadupaných chemických látok.

Chuť

Každé rastlinné mlieko sa vyznačuje svojou charakteristickou chuťou a je veľmi pravdepodobné, že vám možno všetky neprirastú k srdcu. Preto nad rastlinným mliekom nelámte palicu v prípade, že ste si neobľúbili chuť ovseného mlieka. Siahnite napríklad po mandľovom, kešu či ryžovom mlieku. Niektorú z príchutí si iste obľúbite a prinesiete do svojho jedálneho lístka opäť nový zdroj živín a biologicky aktívnych látok.

mlieko - brenda godinez CrK843Pl9a4 unsplash 720x1024 - Rastlinné mlieka – ako si vybrať najlepšie
autor: Brenda GodinezS rastlinným mliekom môžete experimentovať rovnako ako s bežným.

Obsah živín

Tento bod veľmi úzko súvisí s procesom spracovania. Rastlinné mlieko rovnako ako kravské obsahuje celé spektrum účinných látok, ako sú vitamíny a minerály. Procesom spracovania však dochádza k ich degradácii, a tak sa veľmi rýchlo môže stať, že miesto pohára plného živín si doprajete len pohár sladkého nápoja bez akejkoľvek pridanej biologickej hodnoty. Zamerajte sa na čítanie etikiet a vyberte si to, čo je pre váš organizmus najlepšie.

Rastlinné mlieko je pre vás vhodné, i keď netrpíte žiadnym druhom intolerancie alebo alergie. Môže pre vás predstavovať opäť nový zdroj živín a ďalší krok k vyváženému a pestrému jedálnemu lístku.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode