zdielať

Prechladnutie – prvá pomoc pri bolesti hrdla

prechladnutie - david mao m0l5J8Lqnzo unsplash scaled - Prechladnutie – prvá pomoc pri bolesti hrdla
Prechladnutie - ako s ním zatočiť? David Mao

Leto je obdobím, kedy prechladnutie rozhodne neočakávame. Slnečné lúče, vysoké teploty a krásne počasie rozhodne nenapovedajú, že by sme mohli ochorieť. A predsa je leto obdobím, kedy často bojujeme s prechladnutím či dokonca angínou. Stačí málo. Rozpálený organizmus sa snažíme schladiť ľadovými nápojmi, zmrzlinou či zaliezť do chladných priestorov. Ani sa nenazdáme a cítime nepríjemné škrabanie v hrdle, veľmi rýchlo nám stúpa teplota a celkovo sa necítime dobre. Aká je prvá pomoc pri prechladnutí a ako vybojovať boj s letnými ochoreniami Vám dnes prezradíme.

prechladnutie - alex k0SwnevO wk unsplash 1024x778 - Prechladnutie – prvá pomoc pri bolesti hrdla
autor: AlexBaktérie útočia i počas letných mesiacov.

Prvá pomoc pri boľavom hrdle – slaný roztok

Bolesť hrdla dokáže byť viac ako nepríjemná. Ak ste stratili hlas a pri každom prehltnutí Vás ochromuje silná bolesť, je načase zabojovať. Osvedčený trik je teplý čaj s medom, ale ten slúži skôr ako podporná terapia. Oveľa účinnejšie je kloktanie slanej vody. Slaný roztok pripravíte veľmi jednoducho – v pohári čistej vody rozpusťte niekoľko lyžíc soli tak, aby ste vytvorili nasýtený roztok (spoznáte ho tak, že soľ sa už usádza len na dne pohára a nerozpúšťa sa ďalej). Túto zmes potom kloktajte niekoľkokrát denne.

Aký zmysel má kloktanie slanej vody?

Bolesť hrdla je pri prechladnutí najčastejšie spôsobená baktériami. Pri kloktaní slanej vody sa uplatňuje proces nazývaný osmóza. V prostredí vonku sa nachádza viac minerálov ako vnútri buniek baktérií. A tak baktérie reagujú vypúšťaním vody, aby sa koncentrácia soli vyrovnala vo vonkajšom i vnútornom prostredí. Soľ vo vonkajšom prostredí je však v tak vysokej koncentrácii, že masívna dehydratácia spôsobí úhyn baktérií spôsobujúcich bolesť hrdla. Tento proces môžete pozorovať i voľným okom – stačí osoliť plátky uhorky a získate osmózu v priamom prenose.

prechladnutie - kelly sikkema RmByg5kFfQg unsplash 1024x777 - Prechladnutie – prvá pomoc pri bolesti hrdla
autor: Kelly SikkemaTeplý čaj s medom a oddych sú najlepšia podporná terapia.

Podporná liečba prechladnutia – vitamíny a teplo

Podráždené hrdlo môžete samozrejme popri kloktaní upokojiť čajom s medom i tabletami na bolesť hrdla. Odporúčame Vám predovšetkým staviť na dostatok vitamínov v ich prirodzenej forme. Nech už to znie akokoľvek, ovocie a zelenina sú najdôležitejšími zdrojmi vitamínov a počas prechladnutia ich potrebujete ako soľ. Rovnako nevystavujte svoj organizmus chladu, a to najmä vo večerných hodinách. Nezabúdajte ani na oddych, ktorý zohráva v zotavení dôležitú úlohu.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode