zdielať

Plávaním k múdrosti a mladosti

plávanie - jonathan chng N3VEiHD8Sec unsplash scaled - Plávaním k múdrosti a mladosti
Plávanie prináša mnoho benefitov. Jonathan Chng

V časoch pandémie a obmedzeného prístupu k bazénom sme prišli o veľký benefit pre naše zdravie – plávanie. Postupne sa situácia upravuje a môžeme dúfať, že pre zaočkovaných budú bazény opäť prístupné počas celého roka. Tréneri, lekári a vedci sa čoraz viac venujú tomu, aký majú rozličné športy dopad na naše telo a zdravie. A plávanie sa stáva čoraz populárnejším vďaka jeho blahodarným účinkom. Niektoré benefity plávania sú naozaj šokujúce!

Plávania má vplyv na náš mozog, na kognitívne funkcie, imunitu a náladu. Plávanie sa dá považovať aj za istú formu terapie – nie len fyzickej. Plávanie totiž dokáže veľmi účinne odbúrať stres. Ako sa na tieto benefity prišlo? Seena Mathev – neurobiologička, vyškolená v oblasti fyziológie mozgu, ktorá je zároveň aj matkou, pozorovala svoje a ostatné deti pri kúpaní a plávaní. Všimla si ako sa deti správajú pred plávaním a po plávaní. Pozorovala na nich fyzické, ale aj mentálne zlepšenie, ktorá nastalo veľmi rapídne. Zaujalo ju to natoľko, že sa pustila do výskumu vplyvu plávania na ľudský mozog.

Kedysi sa verilo, že ak sú v našom mozgu poškodené bunky, už nie je možné ich obnovenie. Dnes už je dokázané, že to nie je pravda. Aeróbne cvičenie je jednou z techník ako u dospelých ľudí obnovovať neuróny. Cvičením v tele zvyšujeme neurotrofický faktor, ktorý zlepšuje kognitívne výkony a znižuje depresiu a úzkosť. Ďalším benefitom je zároveň vylučovanie priaznivo pôsobiaceho serotonínu.

Prečo práve plávanie? Výskumy zatiaľ ukazujú, že ide hlavne o aktivitu celého tela a zvyšovania prietoku krvi. Pravidelným plávaním sa dokážu pre lepšie prekrvenie vytvoriť nové cievy, čo ešte zlepší uvoľňovanie endorfínov. Vedci vo výskumoch smerujú stále hlbšie. Plavcami, ktorých skúmali ako prvých boli potkany. Potkany sú ľuďom veľmi podobné tvory, aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá. Z výskumu na potkanoch sa na povrch dostávajú zaujímavé skutočnosti. Potkany, ktoré plávajú spomaľujú svoje starnutie, rýchlejšie obnovujú mozgové bunky, majú lepšiu pamäť a sú odolnejší voči chorobám.

Výskum sa následne presunul na ľudí, kde sa potvrdili rovnaké výsledky. Plavci boli porovnávaní so suchozemskými športovcami. Už 20 minút plávania denne rapídne ľuďom zlepšilo výsledky. Ďalšie testovanie prebehlo na deťoch-plavcoch a deťoch- neplavcoch. Konkrétne sa vedci zamerali na ich schopnostiach sa učiť. Deti, ktoré plávali mali o poznanie lepšie výsledky. Vedci preto plávanie začínajú označovať za ľudský prameň mladosti a múdrosti. Využite preto posledné teplé dni a doprajte si omladzujúci kúpel.

Zdroj: theconversation.com

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode