zdielať

Altare della Patria- Monumento Vittorio Emanuele II.- pamätník mnohých mien

rim - IMG 2392 scaled - Altare della Patria- Monumento Vittorio Emanuele II.- pamätník mnohých mien

Monumento Nazionale, Vittorio Emanuele II, Vittoriano, Altare della Patria, no najznámejšie Monumento Vittorio Emanuele II. nie je iba najpopulárnejšie miesto na fotografovanie, ale tento pamätník je významný najmä pre históriu Talianska.  Monumento Vittorio Emanuele II je pamätník, ktorý je jednou z najväčších a najvyšších budov v Ríme.

rim - IMG 2395 683x1024 - Altare della Patria- Monumento Vittorio Emanuele II.- pamätník mnohých mien

Národný pamätník tiež známy ako Altare della Patria, je venovaný kráľovi Vittoriovi Emanuelovi II., ktorý zjednotil Taliansko.  Od roku 1849 bol kráľom Sardínie a v roku 1861 zjednotil Taliansko a stal sa jeho prvým kráľom.

Nachádza sa medzi Piazza Venezia a Via dei Fori Imperialli. Obsahuje množstvo symbolov a odkazov na národnú jednotu a reprezentuje Taliansko po mnohých stránkach.  Názov v preklade znamená Oltár vlasti a bol postavený v neoklasicistickom štýle. Je vyrobený z mramoru a má do detailu prepracované sochy, stĺpy, schodiská, fontány. Možno aj práve preto ho kritici označujú pojmom Svadobná torta či Písací stroj čím zároveň protestujú  proti honosnosti, ktorou sa pýši a nesúladu s architektúrou mesta.

rim - IMG 2387 683x1024 - Altare della Patria- Monumento Vittorio Emanuele II.- pamätník mnohých mien

Altare della Patria je pozoruhodná mramorová pamiatka, ktorá je viditeľná medzi kupolami a strechami na panoráme Ríma. Socha kráľa sa nachádza pred hlavnou budovou pamätníka. Stavbu začali budovať v roku 1885 podľa návrhu talianskeho architekta Giuseppa Sacconiho.

rim - IMG 2403 683x1024 - Altare della Patria- Monumento Vittorio Emanuele II.- pamätník mnohých mien

Zároveň je to múzeum Risorgimento, respektíve hnutie za zjednotenie Talianska z 19.storočia, ktorého vyvrcholením bolo založenie Talianskeho kráľovstva v roku 1861. Taktiež sa tam nachádza hrobka neznámeho vojaka umiestnená v roku 1921, ako pripomienka vojny.

Pamätník slávnostne odhalili v roku 1911, no dokončený bol až v roku 1935.

ZDROJE:

http://britannica.com

http://panorama.sk

http://archeroma.it

 

 

 

Kategórie:

Podobné články