zdielať

Na čo si dať pozor pri užívaní ginka?

ginko - kendal james iqI2IzAGONw unsplash - Na čo si dať pozor pri užívaní ginka?
Je ginko vhodný doplnok stravy pre vás? Kendal James

Ginko dvojlaločné je mimoriadne vyhľadávaným doplnkom stravy najmä počas zimných mesiacov, kedy trpíme nedostatočným prekrvením periférnych časti nášho organizmu ako sú ruky či chodidlá a tiež predtým ako nás čaká dôležitá skúška, pred ktorou si potrebujeme zapamätať množstvo faktov a udržať ich vo svojej pamäti. Nesie v sebe nepopierateľné množstvo skvelých účinkov, ale ako sa už hovorí – všetkého veľa škodí a ani ginko nie je v tomto prípade žiadnou výnimkou.

ginko - buzo jesus pHM4a RZSLE unsplash 1024x768 - Na čo si dať pozor pri užívaní ginka?
autor: Buzo JesusGinko má mnoho pozitív, myslieť však musíme i na negatíva.

Hlavnou vlastnosťou ginka je, že zlepšuje prekrvenie celého organizmu a zlepšuje stav našej pamäte. Paradoxne, jeho výhody spôsobujú i problémy, ktoré sú s ginkom spojené. Jeho hlavnou nevýhodou je, že spôsobuje riedenie krvi a teda nie je vhodným doplnkom stravy pre tých, ktorí už problémom so zrážanlivosťou trpia alebo sa v blízkej dobe chystajú na operáciu. Tiež môže viesť k zvýšenej tvorbe modrín a podliatin.

Medzi príznaky, ktoré sú spojené s jeho užívaním sa radí i nevoľnosť, hnačka či zvracanie ale vylúčené nie sú ani časté a ťažké bolesti hlavy či brušnej dutiny. Extrakt z ginka dvojlaločného by mal podporovať organizmus a učiniť ho výkonnejším, avšak v mnohých prípadoch vedie jeho užívanie k nepokoju a zvýšenej tepovej frekvencie. Mnohé štúdie ukázali i zvýšenú pravdepodobnosť výskytu rakoviny, avšak táto možnosť bola potvrdená len u laboratórnych zvierat a nikdy nie u človeka.

ginko - johnny mcclung qCrYjh3k1LM unsplash 1024x658 - Na čo si dať pozor pri užívaní ginka?
autor: Johny McClungPred samotným užívaním zvážte či je doplnok stravy vhodný i pre vás.

Náš článok vám nemá povedať, že máte prestať užívať ginko, pretože je škodlivé. Nie je a jeho užívanie môže naozaj viesť k zlepšeniu stavu tela. Avšak, buďte vždy všímaví k signálom, ktoré vám vaše telo vysiela a pred tým ako zaradíte ginko medzi svoje doplnky stravy, poraďte sa so svojim lekárom alebo lekárnikom či je vhodné i pre vás.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.