zdielať

Kurkuma – bojovník proti nádorom?

kurkuma - natural chef carolyn nicholas 560118 unsplash - Kurkuma – bojovník proti nádorom?

Kurkuma je pre naše podmienky exotickým korením, ktoré sa vyrába z kurkumovníku a okrem toho, že vyniká zaujímavou chuťou, na prvý pohľad upúta i výraznou žlto-oranžovou farbou. Je základnou zložkou kari a okrem toho, že je mimoriadne obľúbenou prísadou do jedál vyniká i účinkami na ľudský organizmus, ktoré rozhodne nie sú zanedbateľné. Čo všetko kurkuma dokáže a prečo v posledných rokoch jej obľúbenosť stúpa raketovým tempom? To všetko vám prezradíme.

kurkuma - chinh le duc 264152 unsplash 1024x683 - Kurkuma – bojovník proti nádorom?
autor: Chinh Le DucAké sú účinky kurkumy?

Kurkuma alebo odborne indický šafrán obsahuje látku s názvom kurkumín. Kurkumín je veľmi zaujímavou chemickou látkou, ktorá bola v posledných rokoch podrobená detailnému vedeckému skúmaniu, ktoré prinieslo viac ako zaujímavé výsledky. Kurkumín je bojovníkom s metastázami, ktoré sprevádzajú rakovinové bujnenie v ľudskom organizme. Jeho vplyv bol skúmaný na jednu z najzákernejších a najrozšírenejších typov rakoviny v našich podmienkach – rakovinu hrubého čreva.

Metastázy sa vytvárajú vďaka tomu, že rakovinové bunky sú vďaka proteínu s názvom kortaktín schopné pohybu v ľudskom organizme. Kým naše bežné a zdravé bunky syntetizujú tento proteín rovnako, rakovinové bunky ho syntetizujú vo zvýšenej miere a tak dochádza k vzniku metastáz, ktoré zhoršujú zdravotný stav i liečbu tohto zákerného ochorenia. Kurkumín dokáže vďaka chemickým procesom a väzbám deaktivovať aktívnu časť tohto proteínu a tak mu znemožniť plniť jeho funkciu.

kurkuma - dani rendina 1165241 unsplash 683x1024 - Kurkuma – bojovník proti nádorom?
autor: Dani RendinaKurkuma obsahuje aktívne látky útočiace na rakovinové bunky.

Hoci táto schopnosť bola skúmaná pri nádoroch hrubého čreva, nedá sa vylúčiť možnosť, že by mal kurkumín rovnaký alebo podobný účinok i pri ostatných druhoch rakoviny. medzi malígnymi ochoreniami sa tumor hrubého čreva objavuje na prvých priečkach na Slovensku i v Českej republike a obyvateľstvo postihuje viac ako v iných krajinách. Jedným z dôvodov je nedostatočný pohyb a strava chudobná na surové ovocie a zeleninu.

Zdroj:

https://medicalxpress.com/news/2014-08-curcumin-blocks-metastasis-colon-cancer.html

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.