zdielať

Dva krát denne ovocie a tri krát denne zelenina pre dlhší život

ovocie - roksolana zasiadko CR28Ot0ckaE unsplash scaled - Dva krát denne ovocie a tri krát denne zelenina pre dlhší život
Kupujte si zeleninu a ovocie namiesto pečiva a sladkostí. Roksolana Zasiadko

Ovocie a zelenina – od malička nás učia aby sme ich jedli. Niekedy je však jednoduchšie dať si pizzu. Uponáhľaný život vedie k tomu, že nemáme čas sa v kľude najesť, nie to ešte uvažovať o tom čo vlastne jeme. Na najprirodzenejšiu potravu – ovocie a zeleninu často zabúdame. Koľko ovocia a zeleniny zjete denne?

Podľa výskumov jeme zeleniny a ovocia príliš málo. Dve porcie ovocia a tri porcie zeleniny by mal byť náš denný štandard ak chceme dlhšie a šťastnejšie žiť. Často si neuvedomujeme, aké šťastie máme. Môžeme prísť do obchodu a vybrať si čokoľvek. Náš nákup však často spočíva v pečive, mäse a sladkostiach. Neuvedomujeme si, ako strava bohatá na ovocie a zeleninu znižuje riziko mnohých chronických ochorení, rakoviny a kardiovaskulárnych chorôb.

Prečo práve päť porcií? Na základe výskumov, kde hodnotili vyše 1,9 milióna ľudí z 29 krajín sa ukázalo, že práve päť porcií denne má vplyv na naše zdravie a šancu na dlhší život. Viac ako päť porcií nemá preukázateľne lepší účinok, ale menej porcií má preukázateľne negatívny dopad na naše zdravie.  Ľudia boli sledovaní vedcami až 30 rokov a bolo posudzované, aký život žijú a aký vplyv má zmena stavy na ich zdravie. Ukázalo sa, že iba jeden z desiatich dospelých ľudí jedol dostatok zeleniny a ovocia. Dôležité je poznamenať, že škrobové druhy zeleniny ako zemiaky a kukurica nemajú spomínaný účinok. Tiež sa nerátajú ovocné džúsy z obchodu. Medzi najzdravšiu zeleninu patrí špenát, šalát, mrkva a kel. Z ovocia sú to bobuľoviny a citrusové plody. Vedci si uvedomujú, že okrem konzumácie zeleniny a ovocia existuje mnoho iných faktorov, ktoré ovplyvňujú naše zdravie. Ovocie a zelenina však znižujú pravdepodobnosť, že sa u jedinca, ktorý ich konzumuje objavia chronické choroby v skorom veku.

Ja sama som sa musela zamyslieť and mojim životným štýlom. Uvedomila som si, že zjem veľa pečiva a menej kvalitného ovocia a zeleniny. Po mesiaci dodržiavania štandardu 2x ovocie a 3x zelenina denne som na sebe pozorovala nasledovné zlepšenie:

  • Úbytok na váhe
  • Viac energie
  • Lepšie sústredenie sa
  • Kvalitnejší spánok

Verím, že z dlhodobého hľadiska mi to zabezpečí zdravšie a krajšie telo. Najlepšie je, že nejde o nejakú diétu. Ide iba o zdravší životný štýl. Skúste to aj vy!

scitechdaily.com

Kategórie:

Podobné články