zdielať

Diagnostika ochorení pomocou internetu?

diagnostika - glenn carstens peters npxXWgQ33ZQ unsplash scaled - Diagnostika ochorení pomocou internetu?
Je diagnostika ochorení online možná? Glenn Carstens Peters

V dnešnej dobe máme vďaka internetu prístup k mnohým informáciám. Môžeme sa rýchlosťou blesku dozvedieť o dávnych civilizáciách, vieme o pokrokoch v medicíne a dokonca prostredníctvom internetu môžeme získať i právne poradenstvo. Čo je však problémom, s ktorým sa stretáva stále väčšie percento zdravotníckeho personálu, je diagnostika prostredníctvom internetu. Webové stránky určené pre odbornú i laickú verejnosť dnes obsahujú nielen opis jednotlivých chorôb, ale i možné symptómy, ktoré sa s nimi viažu. Napriek tomu diagnostika prostredníctvom internetu nefunguje. Pýtate sa prečo?

diagnostika - andrew neel cckf4TsHAuw unsplash 1024x683 - Diagnostika ochorení pomocou internetu?
autor: Andrew NeelMôžeme odhadnúť svoj zdravotný stav prostredníctvom článkov na internete?

Prvým dôvodom je, že pacient, ktorý vo väčšine prípadov patrí medzi laickú verejnosť, nemá prehľad o zložitej sústave, akú ľudské telo predstavuje. Rovnako sa nedokáže na celý problém pozrieť komplexne, pretože mu chýba množstvo informácií a predovšetkým vníma svoje symptómy. Lekár získava pri vyšetrovaní pacienta oveľa komplexnejší prehľad o celej situácii, čo mu umožňuje dať si do kontextu i symptómy, ktoré si možno pacient sám nevšimol, alebo im nepripisoval rovnakú dôležitosť ako napríklad bolesti.

Druhým dôvodom je, že len v naozaj malom percente prípadov sa dá ochorenie diagnostikovať len pomocou príznakov. Symptómy jednotlivých ochorení sú rôznorodé, prelínajú sa či naopak sa vôbec nevyskytujú. Preto má zdravotnícky personál k dispozícii celé kvantum laboratórnych metód, ktoré pomáhajú pri presnej diagnostike i liečbe. bez správneho postupu jednotlivých vyšetrení nie je možné presne určiť o aký typ chronického či akútneho ochorenia sa jedná.

diagnostika - marcelo leal k7ll1hpdhFA unsplash 1024x683 - Diagnostika ochorení pomocou internetu?
autor: Marcelo LealPomoc a diagnostika od lekára je vždy na prvom mieste.

pri hľadaní na internete pomocou svojich príznakov máme tendenciu narážať na ochorenia, ktoré sú naozaj veľmi vzácne a vyskytujú sa len u 1% populácia či poskytujú úplne inú vekovú kategóriu či populáciu žijúcu v inom prostredí ako my. Práve z týchto dôvodov je pri vytrvalých problémoch či akútnom zhoršení zdravotného stavu lepšie vyhľadať lekársku pomoc. Je tak jednoduchšie zachytiť ochorenie v prvých štádiách, ako stratiť drahocenný čas experimentami pomocou webových stránok. Rady a tipy samozrejme môžete vnímať ako podpornú liečbu, ale hlavné slovo by mal mať odborník.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.