zdielať

Detox – nevyhnutnosť či reklamný trik?

detox - brigitte tohm 254381 unsplash - Detox – nevyhnutnosť či reklamný trik?
Detoxikačné kúry sú veľmi populárne. Ale fungujú? Brigitte Tohm

Jarné obdobie so sebou nesie množstvo detoxikačných diét, ktoré sľubujú očistenie tela od nahromadených toxínov, ktoré sa do organizmu dostávajú zo životného prostredia ale i vplyvom našich zlozvykov, medzi ktoré patrí fajčenie či konzumácia alkoholických nápojov. Detoxikačné diéty stoja samozrejme nemalé financie, ale na oplátku sľubujú, že vás zbavia nielen nadbytočných kilogramov, ale zlepšia i stav vašej pleti, umožnia vám cítiť sa lepšie vo vašom tele a samozrejme vás nabijú množstvom novej energie. Sú však detoxikačné diéty naozaj pre organizmus dôležité alebo sa jedná len o dobrý reklamný trik?

detox - jan sedivy 1111005 unsplash 1024x819 - Detox – nevyhnutnosť či reklamný trik?
autor: Jan SedivyDetoxikačné kúry sú po zime veľmi obľúbené.

Ľudský organizmus je naozaj prepracovaný systém, ktorý myslí i na to, že spolu s potravou sa z prostredia do tela dostávajú i rôzne škodliviny. Preto sa telo nezabudlo vybaviť detoxikačnými orgánmi, ktoré predstavujú obličky a pečeň. Tie neúnavne pracujú, aby sa krv prefiltrovala a zbavila všetkého, čo tam nepatrí. Obličky i pečeň pracujú každý deň neúnavne a snáď jediné, čo potrebujú na to, aby fungovali správne je dostatok vody a vyváženú stavu.

Ak je vašim cieľom pri detoxikácii stratiť váhu, skutočne ju aj stratíte. Počas týchto rituálov sa zvyčajne telo zbaví všetkej vody avšak žiadnej živej váhy a preto hneď ako sa vrátite späť k svojmu stravovaniu, všetko stratené sa vám vráti. Čo sa týka vnútorných orgánov, nemá však detoxikácia na ich činnosť žiadny prevratný vplyv. Pečeň dokáže spoľahlivo detoxikovať organizmus s pomocou obličiek a navyše nie je žiadna časť nášho organizmu, v ktorej by sa toxíny zdržiavali.

detox - kaffee meister 1404043 unsplash 1024x683 - Detox – nevyhnutnosť či reklamný trik?
autor: Kaffee MeisterFunguje detox?

Napriek tomu je množstvo ľudí, ktorým detoxikácia pomohla. Pravda je však ukrytá v tom, že ak svoj organizmus zaťažujete každý deň mastným jedlo, zlozvykmi, nevyváženou životosprávou a navyše nedostatkom pohybu, naozaj sa budete vďaka odľahčenému detoxikačnému jedálničku a zapojeniu pohybu, ktorý je súčasťou plánu, budete sa určite cítiť lepšie. S odstránením toxínov to však nemá nič spoločné. Veľká výstraha tiež platí pre ľudí, ktorí trpia chronickými ochoreniami a do detoxu by sa nemali púšťať vôbec. Ak sa práve necítite najlepšie, skúste odľahčiť jedálny lístok a pridať pohyb na čerstvom vzduchu. Rozhodne však nemíňajte financie na detoxikačné kúry, ktoré v konečnom dôsledku nefungujú.

Zdroj informácií: https://www.webmd.com/diet/a-z/detox-diets

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.