zdielať

Ako získať pre organizmus dostatok vitamínu D?

vitamín d - michele blackwell przZDqzZKpk unsplash scaled - Ako získať pre organizmus dostatok vitamínu D?
Vitamín D - čo sa o ňom oplatí vedieť? Michele Blackwell

Vitamíny sú známe ako esenciálne zložky našej výživy, ktoré však telo nedokáže samostatne syntetizovať. Z toho dôvodu je nevyhnutné, aby sme vitamíny prijímali v našej strave. Každý z ich je extrémne dôležitý pre naše zdravie a my si dnes posvietime na vitamín D, ktorý zohráva dôležitú úlohu v metabolizme a ukladaní vápnika a fosforu.

Patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch a o jeho dôležitosti sa hovorí najmä z dôvodu zachovania zdravia kostí a zubov. Vzhľadom na to, že ovplyvňuje metabolizmus vápnika je prirodzené, že jeho nedostatok spôsobuje celú radu deformít kostného tkaniva (najmä nedostatok v mladšom veku) a rednutie kostí (nedostatok v pokročilom veku). Ako zabezpečiť pre svoj organizmus dostatok vitamínu D? Dnes Vám prinášame zoznam overených možností, ako získať viac vitamínu D.

vitamín d - alexander shustov 2FrX56QL7P8 unsplash 1024x680 - Ako získať pre organizmus dostatok vitamínu D?
autor: Alexander ShustovVitamín D sa dokáže tvoriť i v našej pokožke.

Vystavte svoju pokožku slnečným lúčom

Vitamín D je známy pre svoju schopnosť tvoriť sa v pokožke z jedného typu cholesterolu, ktorý slúži ako prekurzor. Žiarenie typu UV-B potom spôsobuje jeho premenu na vitamín D. Avšak, množstvo vitamínu D, ktorý sa v organizme vytvorí, je závislé na tóne pokožky, geografickej polohe či dokonca oblečení.

Získajte vitamín D zo stravy

Ako sme už spomínali vitamín D je rozpustný v tukoch. Jeho vysoký obsah objavíme v mastných rybách, ako je losos, tuniak či sardinky. Rovnako sa však jeho vysoký podiel nachádza aj v hubách. Ak už máte po hubách skutočne siahnuť – snažte sa voliť tie, ktoré rastú vo voľnej prírode. Vyznačujú sa totiž vyšším obsahom vitamínu D ako huby zo supermarketu. Vysoký obsah vitamínu D v bežných potravinách objavíme vo vaječnom žĺtku.

vitamín d - chuttersnap z0iMCyHwEo4 unsplash 1024x684 - Ako získať pre organizmus dostatok vitamínu D?
autor: ChuttersnapVysoký obsah vitamínu D sa nachádza i v rybách.

Vyskúšajte doplnky výživy či potraviny s vitamínom D

Ak máte naozaj problém s nedostatkom vitamínu D, riešením môže byť pre Vás zaradenie výživových doplnkov či potravín, ktoré sú týmto vitamínom obohatené. Dnes sú dostupné i pre ľudí s vegánskym spôsobom stravovania. Skôr ako si však diagnostikujete nedostatok vitamínu D a začnete produkty na doplnenie hladiny užívať, poraďte sa s ošetrujúcim lekárom.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode