zdielať

Ako sa chrániť v dobe koronvírusu?

coronavirus - fusion medical animation EAgGqOiDDMg unsplash scaled - Ako sa chrániť v dobe koronvírusu?

Posledné obdobie sa všetky novinové titulky točia okolo nepozvaného hosťa menom koronavírus. Z každej strany čítame o preventívnych opatreniach a nájdu sa aj ľudia, ktorí s veľkou obľubou spochybňujú každé vydané nariadenie. Webovými stránkami sa dokonca začalo šíriť množstvo nezmyselných informácií a poloprávd, ktorých hlavným cieľom je predovšetkým šokovať. Problémom je, že tiež stoja za vyvolaním paniky, ktorá rozhodne nie je na mieste.

Ako sa však pred infekciou chrániť?

Vírusová infekcia bola pre mnohých až do dnešného dňa neznáma, hoci sa v našej populácii pravidelne vyskytuje niekoľko druhov koronavírusov. Koronavírusy sa vo všeobecnosti delia na dva kmene. Jeden stojí za vznikom respiračných ochorení a radíme sem napríklad i vírus spôsobujúci chrípku. Druhý kmeň stojí za vznikom tráviacich ťažkostí, ako je napríklad hnačka. Nový koronavírus si vyslúžil pomenovanie SARS-nCov-2 a je zodpovedný za prepuknutie ochorenia známeho pod označením COVID-19. Hlavné symptómy tohto ochorenia sú:

  • Sťažené dýchanie
  • Horúčka
  • Kašeľ
  • Nadmerná únava
  • Bolesti kĺbov a svalov

coronavirus - claudio schwarz purzlbaum Zh btVpBcdw unsplash 1024x683 - Ako sa chrániť v dobe koronvírusu?
autor: Claudio Schwarz PurzlbaumRúško je momentálne nevyhnutnou ochrannou pomôckou.

Spoznať ochorenie rozhodne nie je jednoduché, a to najmä preto, že jeho symptómy sú veľmi podobné s bežnou sezónnou chrípkou, s ktorou sa stretávame každý rok. Problémom je, že v tomto prípade hovoríme o novom type vírusu. Medzi ohrozené skupiny, u ktorých vyvoláva koronavírus ťažký priebeh ochorenia patria starí ľudia, jedinci trpiaci oslabenou imunitou a onkologickí pacienti.

Jednou z možností, ako sa môžete chrániť, je nosenie rúška. Objavili sa tvrdenia, že rúško v žiadnom prípade nechráni svojho nositeľa. A je to absolútna pravda. Na druhej strane však v podstatnej miere spomaľuje šírenie vírusu, pretože zachytáva drvivú väčšinu kvapôčok vznikajúcich pri kašli či kýchaní. Nik z nás netuší či je nakazený alebo nie. Vírus sa prenáša predovšetkým kvapôčkovou infekciou a preto chránenie si úst rúškom je skvelým nápadom. Rovnako môžete využívať i rukavice a okuliare. Oči totiž predstavujú ďalšiu vstupnú bránu, ktorou sa môže infekcia dostať do tela. Počas nosenia sa rúška v žiadnom prípade nedotýkajte.

Moje rúško chráni teba a tvoje zas mňa. 

coronavirus - tai s captures 0I52FCHNjoU unsplash 1024x683 - Ako sa chrániť v dobe koronvírusu?
autor: Tai's CapturesDezinfekcia i rúška sú momentálne nedostatkovým tovarom.

Momentálne veľmi často hovoríme o nedostatku dezinfekcie. Aby ste sa chránili pred koronavírusom však dezinfekciu nepotrebujete. Kľúčové je správne umývanie rúk, pri ktorých vyčistíte celú plochu dlaní i prstov. Pri umývaní rúk nehrá hlavnú rolu len kvalitné mydlo. Na to, aby mohli byť odstránené všetky baktérie i vírusy, potrebujete správnu techniku, penu a najmä čistú tečúcu vodu. Chráňte svoje zdravie a dodržiavajte zásady správneho životného štýlu.

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK21523/

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode