zdielať

Ako je možné redukovať stres?

- kinga cichewicz FVRTLKgQ700 unsplash scaled - Ako je možné redukovať stres?
Ako zvládnuť nadmerný stres? Kinga Cichewicz

Stres bol súčasťou života už u našich predkov. Je pravdou, že v ich životoch zohrával stres skôr únik pred predátorom či zabezpečenie dostatku jedla. Občasný stres je absolútne prirodzeným javom a dokonca nám v evolúcii pomohol vyvinúť sa až na súčasnú úroveň. Problémom je, že naša doba povýšila stres priam na niečo nadpozemské. Robí nám spoločnosť už od prvého zazvonenia budíku a často nás neopustí, až kým sa nám nepodarí konečne zaspať. Je veľmi jednoduchou radou povedať si, že stresu sa zbavíme, ak sa zbavíme faktorov, ktoré ho podporujú.

Je to však naozaj také jednoduché? Každý lifestylový guru nám radí, že vo svojom živote by sme sa mali zamerať len na veci, ktoré nám stres nespôsobujú. Nie je však jednoduchým krokom seknúť s prácou alebo domácimi povinnosťami. A rozhodne nie je jednoduché nafúknuť deň, aby mal viac hodín, ktoré môžeme využiť na dorobenie povinností a relaxáciu.

- vladislav muslakov CwIU33KGToc unsplash 1024x777 - Ako je možné redukovať stres?
autor: Vladislav MuslakovStres je neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Často nás však zdoláva.

Nevešajme však hlavu, sú možnosti ako redukovať stres aj bez toho, aby sme museli zo svojho života vyhodiť všetky stresujúce faktory. Hlavným bodom je nájsť rovnováhu medzi prácou, starostlivosťou o domácnosť a rodinu a relaxáciou. Mnoho ľudí si predstavuje relax ako pasívnu činnosť. Ak však chceme nad stresom zvíťaziť, musíme sa zamerať na aktívny oddych.

Cvičenie

Nikoho snáď neprekvapí, že prvým bodom nášho programu je cvičenie. Cvičenie naozaj podstatne pomáha redukovať úroveň stresu v našich životoch. Samozrejme, ak ste celý deň v práci na nohách, pravdepodobne sa nezamýšľate nad vypotením ďalších kalórií vo fitness centre. Zamerať sa skôr môžete na pokojné cvičenia, ako je joga alebo pilates.

- tim foster pObA6gaokaU unsplash 1024x683 - Ako je možné redukovať stres?
autor: Tim FosterPrechádzka či iný druh pohybu na čerstvom vzduchu významne redukuje stres.

Kreatívna aktivita

Náš mozog potrebuje vypnúť. Aspoň na chvíľu. Skvelým nápadom je zvoliť si nejakú kreatívnu činnosť. Maľujte, píšte, hrajte na hudobný nástroj, vytvárajte koláže alebo sa zdokonaľte vo fotení. Čokoľvek, čo vám pomôže podporiť pozitívneho a kreatívneho ducha je vítané. A samozrejme – čokoľvek, čo vám prinesie radosť z tvorby.

Zamerajte sa na zdravé stravovanie

Stres v práci je jedna strana mince, ktorá zaťažuje organizmus. Ak si však pravidelne doprajete nezdravé jedlo a zaťažíte organizmus ešte i týmto spôsobom, rozhodne na to nejdete dobre. Zabudnite na svoje nezdravé stravovacie návyky a zamerajte sa na tie zdravé. Varenie a príprava jedla sa môže stať jednou z vašich kreatívnych činností. Navyše, je dokázané, že ak sa náš organizmus nachádza v rovnováhe, oveľa lepšie reaguje na záťažové situácie a rýchlejšie dokáže nájsť správne riešenie.

- brooke lark jUPOXXRNdcA unsplash 1024x697 - Ako je možné redukovať stres?
autor: Brooke LarkUvažujte viac nad tým, čo sa objaví na vašom tanieri.

Rozprávajte o tom, čo vás trápi

Často máme pocit, že sme so svojimi problémami a stresom ostali osamote. Snažte sa o nich hovoriť s priateľmi, rodinou, blízkymi. Možno nenájdete na problémy okamžité riešenie, ale rozhodne sa vám uľaví ak ich nebudete držať v sebe. Zlým krokom nie je ani vyhľadať pomoc psychológa a to najmä v prípade, že vás stres už naozaj začína zdolávať.

Určite si svoje hodnoty

Často sa dostávame do područia stresu, pretože sa snažíme zvládať niekoľko dôležitých úloh súčasne. Ak sa však nad našimi úlohami zamyslíme, prídeme na to, že veľká časť z nich nie je pre nás podstatná a my vlastne netušíme, prečo sme sa na ne zamerali. Určite si svoje hodnoty a pracujte najmä na veciach, ktoré sú pre vás skutočne dôležité a záleží vám na nich.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode