zdielať

4 varovné príznaky nedostatočného pohybu

pohyb - jad limcaco fRggLY1DQTM unsplash scaled - 4 varovné príznaky nedostatočného pohybu
Chýba vám pohyb? Jad Limcaco

Dnes už nikto z nás nepochybuje o dôležitosti pohybu. Hoci sa len veľmi malá časť populácie hýbe s radosťou, pohyb by mal tvoriť bežnú súčasť každého nášho dňa. Ak by sme hľadali odpoveď na otázku, koľko by sme sa mali počas každého dňa hýbať, prišli by sme na rôzne odpovede. V niektorých článkoch objavíme 30 minút intenzívnej fyzickej aktivity denne, iné sa zas odvolávajú na denný počet krokov stanovený na 10 000. Pravdou je, že nech si už zvolíme akýkoľvek pohyb, mali by sme ho vykonávať s radosťou.

Nedostatok pohyb negatívne vplýva na naše fyzické i mentálne zdravie 

Žiadny dej v tele neprebieha osamote. Všetko je previazané. To, ako sa počas dňa správame, nás ovplyvňuje i v dlhodobom meradle. Preto sa nemôžeme čudovať, že nedostatok pohybu má dosah na naše fyzické i mentálne zdravie. Samozrejme, ak cítime smútok alebo duševnú nepohodu, nemáme náladu obuť si tenisky a vyraziť von. Veľmi často však smútok a negativita pramenia priamo z nedostatku každodenného pohybu. 

pohyb - arek adeoye ljoCgjs63SM unsplash 1024x683 - 4 varovné príznaky nedostatočného pohybu
autor: Arek AdeoyeOrganizmus nám vždy naznačí, že má nedostatok pohybu.

Je veľmi jednoduché myslieť si, že sa hýbeme dostatočne. Naše telo nám však veľmi jasne dáva najavo, že mu neposkytujeme toľko pohybu, koľko potrebuje. Najčastejšie sa to prejaví ako:

  1. Rýchle zadýchanie sa i po krátkej prechádzke 
  2. Bolesti kĺbov a svalov v období bez fyzickej aktivity 
  3. Neustála únava sprevádzaná bolesťami hlavy a migrénou 
  4. Úzkostné stavy a depresia 

Pohyb je cenným zdrojom endorfínov. Ak ho nemáme dostatok, strácame látky, ktoré sú počas bežných dní zodpovedné za naše šťastie, radosť a spokojnosť. Rovnako sa bez pohybu zhoršuje i naša koncentrácia a produktivita klesá závratným tempom. 

pohyb - sincerely media R Vkw9YC U8 unsplash 1024x683 - 4 varovné príznaky nedostatočného pohybu
autor: Sincerely MediaVyrazte na prechádzku alebo si zabehajte. Podstatné je začať.

Tipy a triky, ako zaradiť pohyb do bežného dňa 

  1. Upratujte – domáce práce sú i určitou formou psychohygieny 
  2. Zájdite na prechádzku do prírody – vyberte si vždy novú trasu a objavte krásne miesta 
  3. Po každej pracovnej úlohu si dajte krátky strečing – pomôcť vám môžu i aplikácie 
  4. Zatancujte si – obľúbená hudba dokáže zázraky 

Podstatné je nájsť si obľúbený typ pohybu. Nepodceňte varovné signály, ktorými vám vaše telo dáva najavo, že mu neposkytujte dostatok pohybu. 

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode