zdielať

V hlavnej úlohe ryža

ryža - mgg vitchakorn 527292 unsplash - V hlavnej úlohe ryža

Jednou z hlavných príloh, ktoré sa používajú v našej kuchyni je ryža. Je to jedna z plodín, ktorá prešla mnohými procesmi, aby bola konzumovateľná a mohli sme si z nej vychutnať dobroty ako rizoto, sushi či mnoho iných domácich receptov, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. Pestovanie ryže má v Ázii, ktorá jej jej hlavným domovom, bohatú tradíciu. Zaujímavosťou však je, že na počiatku vekov ryža na konzumáciu určená nebola.

ryža - pille riin priske 986356 unsplash 1024x683 - V hlavnej úlohe ryža
autor: Pille RiinRyža pôvodne na konzum určená nebola

Ryža sa totiž v minulosti používala na uchovávanie rybacieho mäsa. V dávnych dobách nebol skladovací systém tak sofistikovaný ako je tomu dnes a bolo potrebné, aby mäso z rýb vydržalo čerstvé dlhší čas. Na to sa používala ryža a oblé kamene, ktorých tlak spôsoboval, že sa mäso nepokazilo. Ryža však vďaka tomu získavala kyslú chuť a nebola vhodná na konzumáciu. Postupne sa však vymysleli iné možnosti, ako mäso skladovať a tak ryža prenikla do jedálnička.

Dnes je pestovanie ryže rozšírené a ryžové polia nezaberajú už len podstatnú plochu Ázie, ale dnes sa ryža pestuje i v Amerike, presnejšie v Kalifornii. Ročne sa spotrebuje približne 680 miliónov ton ryže, čo je naozaj obdivuhodné číslo. Ryža sa pestuje na políčkach, ktoré sú veľmi vlhké. Vedeli ste, že výška ryže dosahuje až 1 meter? Dnes je pestovanie ryže plne mechanizované a práve využitie strojov umožňuje získanie väčších výnosov ryže.

ryža - eduardo prim 377966 unsplash 683x1024 - V hlavnej úlohe ryža
autor: Eduardo PrimDnes sa ryža okrem Číny pestuje aj v Amerike

Existujú rôzne odrody ryže, z ktorých každá je známa pre iné vlastnosti a používa sa do iného jedla. Najznámejšou odrodou ryže je odroda Japonica, ktorá sa používa na prípravu sushi. Dnes však v obchodných reťazcoch narazíme na množstvo odrôd, z ktorých si môžeme vyberať podľa svojich chutí a preferencií.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.