zdielať

Poznáš príbeh ako vznikol Valentín? Prečítaj si krásnu legendu

valentín - heart shape 1714807 1280 - Poznáš príbeh ako vznikol Valentín? Prečítaj si krásnu legendu
valentin, sviatok, zaujimavosti Autor: Simona Jurigová

14. február je deň, kedy ľudia po celom svete oslavujú Valentín. Už niekoľko týždňov vopred sú obchody plné čokolády, plyšových medvedíkov, kytíc či šperkov. Tento deň však nie je len o darčekoch. Za jeho vznikom stojí krásny, ale smutný príbeh.

Mnohí ľudia majú na tento sviatok rozličné názory. Niektorí ho považujú za komerčný sviatok, iný za zbytočnosť a úplne ho ignorujú. Naopak sú aj takí, ktorí radi prekvapia svoju polovičku a blízkych aspoň drobnosťou. Viete však ako tento sviatok vznikol?

Vznik tohto sviatku sa viaže na legendu o pohanskom kňazovi menom Valentín. B treťom storočí nášho letopočtu žil v Ríme. V tomto období cisár Claudio zakázal svojim vojakom ženiť sa, aby sa nestalo, že vojaci sa budú sústrediť na manželky a nie na povinnosti. Valentín aj napriek tomu tieto zamilované páry sobášil. Toto tajomstvo sa však nedalo skrývať dlho, a cisár sa dozvedel pravdu. Odsúdil ho na smrť.  Valentín bol však zamilovaný do dcéry väzenského dozorcu a napísal jej list. Dňa 14. februáta 296 nášho letopočtu ho popravili. Pápež Gelasius ustanovil tento deň za pamätný a Valentín sa stal patrónom zaľúbených párov.

laska, piesok, par valentín - love 1731755 960 720 - Poznáš príbeh ako vznikol Valentín? Prečítaj si krásnu legendu

Po celom svete kolujú viaceré verzie o tomto sviatku. Záleží od kultúry konkrétnej krajiny. Medzi zaujímavosti zo sveta patrí, že v Anglicku sa hovorí, že 14. februára si vtáci volia svojich partnerov. V susednom Škótsku je usporiadaný festival venovaný tomuto sviatku. Mladí ľudia si tu vylosujú partnera, s ktorým musia pretancovať celý večer. v Brazílii sa tento sviatok oslavuje až 12. júna. O deň neskôr oslavu sv. Antona, ktorý je patrónom manželstva.

Kategórie:

Podobné články