zdielať

Možno ste ani netušili, že Haloween nie je pôvodom americký sviatok

haloween - colton sturgeon vCwDaokIR90 unsplash scaled - Možno ste ani netušili, že Haloween nie je pôvodom americký sviatok

Haloween pozná snáď každý z nás, napriek tomu málokto tuší o ňom niečo viac. Prečítaj si náš článok a dozvieš sa strašidelné zaujímavosti, o ktorých si možno ani netušil.

Haloween je pôvodom keltský sviatok, ktorý pôvodne oslavovalo obyvateľstvo Britských ostrovov. Názov Haloween je skratkou All Hallowes Eve, čo v starej angličtine predstavoval predvečer dňa všetkých svätých. Postupne si ľudia plietli celý dlhý názov, až nakoniec vzniklo pomenovanie Haloween. Prvé zmienky o tomto sviatku siahajú až do roku 1745. Neskôr sa stal z neho medzinárodný sviatok, ktorý sa oslavuje v USA, Kanade, Austrálii, Veľkej Británii, ale posledné roky sa teší obľube aj u nás na Slovensku. Tento sviatok sa každoročne oslavuje pred pred sviatkom všetkých svätých- 31. októbra. Medzi základné symboly patrí tekvica, kostýmy, haloweenska maska či strašidelná výzdoba. V tomto období rýchlejšie mizne z obchodov tekvica, ktorú mnoho ľudí vyrezáva a robí z nej výzdobu so sviečkou vo vnútri. Medzi ďalšie symboly Haloweenu patrí aj oranžová a čierna farba, pričom čierna farba symbolizuje smútok a smrť a oranžová zas jesenný zber.

haloween - nikola johnny mirkovic 48Tefvc2BaQ unsplash 1024x683 - Možno ste ani netušili, že Haloween nie je pôvodom americký sviatok
autor: UnspashOficiálne sa haloween začína datovať od roku 1745.

V Amerike patrí medzi najčastejšie tradície spojené s Haloweenom práve koledovanie o sladkosti. Deti behajú od jedných dvier ku druhým a hovoria dajte mi koledu alebo niečo vyvediem. Keď dostane sladkosť, spokojne môžu pokračovať k ďalším susedom.

V súčasnosti sa na Slovensku symbolizuje Haloween najmä formou tematických párty s výzdobou. Medzi hlavné tradície Haloweenu patria oslavy aj kostýmami.  Niektorí ľudia však tiež radi ozdobujú aj svoje domácnosti tekvicami či inými strašidelnými výzdobami.

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode