zdielať

Majú nás naši psíkovia naozaj radi?

pes - juan gomez pHvD5G1zBIc unsplash scaled - Majú nás naši psíkovia naozaj radi?
Pes je najlepším priateľom človeka. Juan Gomez

Každý milovaný pes bude vítať svojho pána s nesmiernou radosťou v očiach, behaním, skákaním, kňučaním … od šťastia sa dokonca niekedy aj pocikajú. Zamysleli ste sa niekedy and tým, či sa váš pes naozaj teší na Vás alebo na tú večeru, ktorú mu idete dať? Mal by Vás rád aj keby ste mu nedovolili vyliezť na gauč a nekupovali by ste mu obľúbené hračky? Je to čo Váš pes cíti keď vás zbadá skutočná láska? Odpoveď vedci publikovali v denníku „Procesy správania”, kde sa konkrétne zamerali na to, ako psy reagujú na svojich majiteľov. Čo prebieha v ich mozgu  keď zacítia vôňu svojho majiteľa?

Možno sa pozastavíte nad tým, že prečo práve vôňu. Je na to prostý dôvod. Čuch je pre psa najdôležitejším a najvyvinutejším zmyslom. Pokiaľ chceme študovať správanie psa je najjednoduchšia začať tam, kde mu vieme jasne ukázať o čo sa jedná. Pach známeho človeka, jedla, druhého psa sú pre psa dostatočne jasné, aby vedel o koho ide. Výskum však vôbec nebol jednoduchý. Spočíval v pozorovaní mozgu psa pomocou magnetickej rezonancie. Testovaní psy sa museli najprv naučiť nehybne sedieť, aby bolo možné ich vyšetriť. Testy lásky domácich maznáčikov prebiehali tak, že im vedci dávali oňuchávať päť vôní a skúmali ich mozgovú reakciu. Psíkovia ňuchali vlastnú vôňu, svojho pána, cudzieho človeka, cudzieho psa a psa, ktorého poznali a mali radi. Vedci rátali aj s tým, že vôňa pána môže evokovať v psovi krmivo, tak sa snažili zistiť, ktorá časť mozgu sa aktivuje keď je psovi ponúkaná strava, alebo odmena. Táto časť mozgu sa tiež aktivuje keď pes zacíti ľudský pach, nakoľko si ľudí spája s kŕmením. na pach svojmo majiteľa však pes reagoval úplne inak.

Ako to teda dopadlo? V prospech romantikov! Pes naozaj ľúbi svojho pána. Napriek tomu, že psy si spájajú ľudí s odmenami a kŕmením, svojho pána berú inak. Vôňa pána v psom mozgu zapájala časť mozgu nazývaná nucleus caudatus. Žiadny iný pach nedokázal túto mozgovú časť aktivovať. Vedci preto vyvodili záver, že vôňa majiteľa je u psov pozitívne diskriminovaná a vyvoláva v psíkoch pozitívnejšiu reakciu ako kamarát pes, či dokonca jedno. Takže áno, naši miláčikovia nás majú naozaj radi!

Zdroj: www.sciencedirect.com

 

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode