zdielať

Gaštany ako ekologický prostriedok na pranie?

gaštany - pexels photo 206868 - Gaštany ako ekologický prostriedok na pranie?
Gaštan Zdroj: pexels.com

Jedlé gaštany využívajú a konzumujú mnohí, no plody pagaštanu konského nie sú veľmi známe svojimi liečivými účinkami a rôznym využitím. Vnímané sú skôr ako okrasné stromy v parkoch. Ak vám nabudúce deti donesú gaštany, po vytvorení gaštankov ich môžete využiť aj inak.

Plody pagaštana konského obsahujú až 15% saponínov, vďaka ktorým pri stretnutí s vodou penia. Aj preto sa z nich dá vyrobiť čistiaci prostriedok na riad alebo prostriedok na pranie.
Možno poznáte mydlové orechy, ktoré tiež obsahujú saponíny a sú s obľubou využívané na pranie. Ich nevýhoda však je, že sa dovážajú zďaleka.

gaštany - photo 1570466027283 b1b5c8dd4f9c - Gaštany ako ekologický prostriedok na pranie?
Zdroj: unsplash.com

Prášok z gaštanov sa dá využiť aj na umývanie vlasov, ktoré sa budú menej mastiť, budú rýchlejšie rásť a menej vypadávať.

Za svoje liečivé účinky vďačia gaštany najmä účinnej látke escín.

Používajú sa aj ako zložky do krémov, ktoré pomáhajú napríklad pri bolesti svalov a kĺbov.
Masť, či tinktúra pozitívne pôsobí aj pri kŕčových žilách, zápaloch a znižuje opuchy.

Staré mamy by nám poradili nosiť pár gaštanov vo vreckách a hrať sa s nimi, napríklad v zime nám dokážu prekrviť prsty a tým zahriať ruky. Tiež to pomáha udržiavať jemnú motoriku v dobrej kondícii, najmä starším ľuďom, a pomáha pri problémoch s kĺbmi.

V šatníku zasa ochránia pred moľami. Stačí ich pár umiestniť na dno skrine.

Gaštany môžete tiež zašiť do obliečky na vankúš a použiť na reflexnú masáž nôh tak, že po nej budete stúpať. Chodidlá sa vám dobre prekrvia, čo pomáha, ak máte stále studené nohy. Prípadne si túto obliečku s gaštanmi môžete nahriať a priložiť na boľavý chrbát, či iné problematické miesto.

Pokiaľ ide o konzumáciu, s pagaštanom konským buďte opatrní, najbezpečnejšie sú prípravky v lekárňach, čo obsahujú to správne množstvo pagaštanu a tým liečia určité problémy.

gaštany - photo 1570145977813 ec91f212b127 - Gaštany ako ekologický prostriedok na pranie?
Zdroj: unsplash.com

Ak si chcete pochutiť na gaštanoch doma, vyberte si radšej tie jedlé. Po narezaní ich môžete upiecť v rúre alebo na panvici. Pochúťkou je aj gaštanové pyré. Jedlé gaštany sú tiež veľmi zdravé, preto si ich na jeseň určite nezabudnite dopriať.

Zdroje:
www.wastelandrebel.com
www.zdravie.pravda.sk

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode