zdielať

Čo ak? 5 bláznivých otázok a 5 serióznych odpovedí

konšpirácie - guillaume de germain 6Xw9wMJyHus unsplash scaled - Čo ak? 5 bláznivých otázok a 5 serióznych odpovedí
Čo ak by sa zmenili podmienky na Zemi? guillaume-de-germain

Napadne Vám niekedy naozaj bláznivá otázka a uvažujete nad odpoveďou? Prinášame Vám 5 bláznivých otázok so serióznymi odpoveďami.

  1. Čo ak by dinosaury nevyhynuli? Všetci vieme, že dinosaury vyhynuli pred mnohými rokmi po páde asteroidu na Zem. Čo ak by sa to nestalo? Ako by vyzerala Zem dnes? Boli by tu s nami aj dinosaury, alebo by ľudia vôbec nežili? Vedci sa zhodujú, že aj keby dinosaurom k vyhynutiu neprispel asteroid, tak by postupne vyhynuli sami, alebo by značne zmenili svoju veľkosť a stavbu tela, z dôvodu zmeny prostredia na zemi ochladzovaním a následným otepľovaním. Pravdepodobne by sa dinosaury zachovali v oceánoch a ako vtáky. Taký Tyranosaurus Rex by s nami planétu určite nezdieľal.
  2. Čo ak by všetci ľudia na Zemi naraz vyskočili? Ak by 7 miliárd ľudí s Váhou celkovo približne 365 miliárd kilogramov vyskočilo…nestalo by sa vôbec nič. V prvom rade by bolo veľmi ťažko dosiahnuteľné aby ľudia na celej Zemi naozaj vyskočili naraz a ak by sa to aj podarilo, tak fyzik Rhett Allain vysvetľuje, že nemalo by to žiadny významný vplyv na Zem. Je to tak preto, že ľudia sú po zemi viac-menej rovnomerne rozmiestnení a ak by sme sa naraz odrazili a približne naraz dopadli, tak by výsledok čistej sily bol nula. Rušili by sme si odrazy a dopady navzájom a preto by nemali na našu Zem vplyv.
  3. Čo ak by na Zemi zrazu neboli žiadni ľudia? Ak by s zo dňa na deň vyparili zo Zeme ľudia, tak naša príroda by si vydýchla. Neskončili by však letné požiare, ani iné prírodné katastrofy, ktoré sa na nás rútia nasledujúce roky. To už sa zvrátiť nedá. Postupom času by sa však oceány mohli stabilizovať, a mestá by pohltila divočina so zvieratami. Niektoré vyšľachtené zvieratá by mali problém bez ľudí prežiť, no divo žijúce zvieratá by si mohli začať žiť bez ľudí ako v raji
  4. Čo ak by všetky vírusy vyhynuli? Všetci by sme teraz uvítali keby covid-19 zmizol z povrchu zemského, najlepšie aj spolu s ostatnými vírusmi. Dlho by sme si radosť z toho neužili a približne o deň a pol neskôr by sme začali umierať. Vírusy totiž nie sú iba škodlivé, sú aj prospešné a žijeme s nimi v symbióze. Veľa vírusov reguluje napríklad počet baktérií v prostredí, bez vírusov by baktérie nemalo čo regulovať a mohli by sa nekontrolovateľne množiť. Vírusy často hrajú úlohu aj v metabolizme. Z toho čo o vírusoch vieme, tak existuje oveľa väčšie množstvo tých prospešných, ako tých škodlivých.
  5. Čo ak by sa Zem začala točiť rýchlejšie? Ak by sa zem točila rýchlosťou o jeden kilometer za hodinu rýchlejšie tak by sa voda v oceánoch rozložila tak, že by hladina pri rovníku stúpla a na póloch klesla. Prišli by sme o goestacionárne satelity. Skrátili by sa dni aj noci, konštantne by sme si museli posúvať hodinky vzad a dlho by sme si na to zvykali, živočíchy by mali veľký problém sa adaptovať. Ak by sa Zem točila stále rýchlejšie, napríklad až k 100 km za hodinu rýchlejšie, tak by sme začali mať problém s gravitáciou, lebo odstredivá sila by bola stále väčšia. Na póloch by sme vážili viac ako na rovníku – tak je to aj teraz, ale rozdiel je vďaka veľkosti Zeme a sile točenia dnes minimálna. Rýchlosť Zeme sa mení, ale je málo pravdepodobné, že sa počas života ľudstva dočkáme tak výraznej zmeny v rýchlosti, aby sme to pocítili. Veľkú zmenu môže spôsobiť dopad obrovského asteriodu, čo by sme neprežili, aby sme si mohli uvedomiť zmenu rýchlosti Zeme.

Zdroj: getpocket.com

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode