zdielať

Pešo so psom – Hrad Divín

divin - IMG 20200831 101351 - Pešo so psom – Hrad Divín
Pešo so psom – Divín Zdroj: Autor článku

Chceli by ste si pozrieť krajinu z výšky a pritom navštíviť miesto, ktoré dýcha históriou, no nechcete dlho kráčať do kopcov? Práve tento hrad bude pre vás ideálny, pretože je naozaj dobre dostupný priamo z obce Divín. Je celoročne voľne prístupný, pokiaľ práve neprebieha rekonštrukcia. Zrúcanina gotického hradu sa nachádza na juhu Slovenska.

divin - IMG 20200831 101721 rotated e1600333965342 - Pešo so psom – Hrad Divín
Zdroj: Autor článku

My sme sa vybrali autom a zaparkovali sme na námestí. Odtiaľ sme pokračovali pešo smerom k hradu a ďalej úzkou trávnatou cestičkou do kopca. O chvíľu sme už boli pri hrade a pustili sa do objavovania zrúcaniny. Šli sme po rôznych schodoch, ktoré sa štvornohému turistovi veľmi páčili, a užívali si výhľady, keďže aj počasie bolo ideálne.

divin - IMG 20200831 100921 - Pešo so psom – Hrad Divín
Zdroj: Autor článku

Historické fakty a zaujímavosti si prečítate na informačných tabuliach. Napríklad, že bol postavený na prelome 12. – 13. storočia.
Výhľad z neho je krásny, vidieť môžete aj vodnú nádrž Ružiná, ktorá je však momentálne vypustená. To nám však nebránilo v tom, aby sme sa išli okolo nej prejsť a obdivovať praskliny na vysušenej zemi, kde bola ešte nedávno voda. Preto, ak vám nebude stačiť nenáročný výstup na hrad, je tu možnosť aj takejto dodatočnej prechádzky. Ružiná sa nachádza len niekoľko minút od hradu.

divin - IMG 20200831 101618 - Pešo so psom – Hrad Divín
Zdroj: Autor článku

V obci sa nachádza aj renesančný kaštieľ s opevnením, ktorý je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Najmä v lete sa v Zichyho kaštieli konajú rôzne kultúrne podujatia a je v ňom zriadené aj Múzeum histórie obce Divín.
Obdivovať môžete aj barokový dvojvežový kostol, ktorý bol opakovane zničený a opravený. Aby sa rabovanie neopakovalo, postavili okolo neho kamenný múr so strieľňami a baštami v nárožiach.

Zdroje:
www.divin.sk

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode