zdielať

Rajský plyn ako liek na depresiu

depresia - sydney sims fZ2hMpHIrbI unsplash scaled - Rajský plyn ako liek na depresiu
Rajský plyn dokáže zmierniť prejavy depresie. Sydney Sims

Vedci prichádzajú stále s novými objavmi. Niektoré sú šokujúcejšie ako iné. Mnoho látok, ktoré poznáme sa stále ďalej skúmajú, aby sa odhalili ich pozitívne účinky v ďalších oblastiach zdravia. Je celkom zábavné si predstaviť, že rajský plyn by mohol mať vplyv na mozog a dokonca liečiť depresie. Je to však tak. Ako na to vedci prišli a ako to presne funguje?

Oxid dusný, inak nazývaný ako rajský plyn, poznáme z filmov nemocničného prostredia. Po nádychu rajského plynu sa začnú ľudia nekontrolovateľne smiať napriek zlomenej nohe. Používa sa ako sedatívum pri bolestivých poraneniach a zákrokoch ako trauma, extrakcia zubu, či dokonca infarkt. Dnes sa využíva tiež ako hnací plyn napríklad v šľahačkách pod označením E942. Tiež sa používa v pretekárskych motorových vozidlách, lebo zvyšuje spotrebu paliva a vzduchu a tým zvyšuje aj výkon. Oxid dusný však nie je iba prospešný, ale aj nebezpečný. Pri vdýchnutí zlého pomeru kyslíka a oxidu dusného hrozí udusenie, pri úniku do uzavretej miestnosti zas môže hroziť výbuch. Napriek jeho negatívnym a nebezpečným účinkom, ho veci skúmajú ďalej a objavujú jeho pozitívne účinky. Zistili, že pri inhalácii 25% oxidu dusného počas dvoch týždňov začali pozorovať viditeľný vplyv na zlepšenie depresie. Liečba oxidom dusným bude patriť medzi tie netradičné. Budú ju využívať hlavne pacienti, ktorí zle reagujú na antidepresíva, alebo im už nezaberajú.

Pri testoch sa najprv pracovalo s 50% oxidom dusným. Lekári na svojich pacientoch ihneď videli zlepšenie oproti pacientom s placebom. U mnohých pacientov však nastali aj nepríjemné vedľajšie účinky ako bolesti hlavy a nevoľnosť. Postupne v štúdiách znižovali percentá obsahu oxidu dusného a zistili, že 25% oxidu dusného úplne stačí na zmiernenie depresie a zároveň sa prudko zníži aj počet vedľajších účinkov. Zaujímavým zistením tiež bolo, že po jednom podaní oxidu dusného jeho pozitívny vplyv pretrval až dva týždne.

Ľudia trpiaci depresiami často podstupujú náročnú a neefektívnu liečbu. Až 15% ľudí na túto liečbu nereaguje a pociťuje výrazné vedľajšie účinky. Pokusy s oxidom dusným otvárajú novú cestu liečby, ktorá môže pomôcť miliónom ľudí na celom svete. Určite sa pýtate, ako také liečba oxidom dusným prebieha. Predstavíte si smejúcich sa ľudí a poviete si, že keď sa smejú pod vplyvom rajského plynu, tak na nich nie je vidieť príznaky depresie. Nie je to tak. Pri inhalácii 25% oxidu dusného pacient zaspí, nedostáva sa do eufórie a pozitívny vplyv na mozog pretrváva aj po jeho prebudení.

Ďalším postupom pre vedcov je o tejto forme alternatívnej liečby diskutovať s lekármi a hovoriť o nej aj pred širokou verejnosťou. Liečba by sa postupne mohla dostať do povedomia a začať sa aktívne využívať, kým sa nepríde na ešte efektívnejšiu liečbu a potláčanie depresie.

Zdroj: scitechdaily.com

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode