zdielať

Prvý let vrtuľníku Ingenuity na Marse sa odkladá

- Mars Helicopter384744773194 scaled - Prvý let vrtuľníku Ingenuity na Marse sa odkladá
TASR/AP

Pre technické problémy sa odkladá prvý let stroja na inej planéte, ktorý sa mal uskutočniť v nedeľu na Marse. V noci na nedeľu to oznámil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý cituje agentúra DPA.

Problémy sa vyskytli v piatok, keď vrtuľník Ingenuity nebol schopný dokončiť vysokorýchlostný test rotorov, priblížila NASA. Stroj je však podľa agentúry „zdravý a v bezpečí“. Vedci momentálne skúmajú údaje, ktoré Ingenuity poslal a po dokončení vyšetrovania opäť spustia spomínaný test.
Avizovaný let sa uskutoční najskôr 14. apríla, píše DPA. Ingenuity by mal podľa plánu vzlietnuť do výšky troch metrov a tam zotrvať približne 30 sekúnd.
NASA informovala v utorok, že tento 1,8 kilogramu vážiaci stroj vydržal prvú noc v nízkych teplotách na povrchu Marsu.
„Potvrdilo sa, že máme správnu izoláciu, správne ohrievače a dostatok energie v jeho batérii na prežitie studenej noci,“ povedala vtedy MiMi Aungová, projektová manažérka pre Ingenuity Laboratória prúdového pohonu (JPL) NASA.
Ingenuity bol pripevnený k robotickému vozidlu Perseverance, ktoré na Marse pristálo 18. februára tohto roka.
Misia má za úlohu predovšetkým hľadať potenciálne stopy života, ktorý mohol na Marse existovať v minulosti. Monitoruje aj klímu a geológiu planéty a zhromažďovať vzorky hornín a prachu, ktoré by neskôr mali byť prepravené na Zem.
Jediná úloha vrtuľníka Ingenuity je uskutočňovať skúšobné lety.

Kategórie:

Podobné články