zdielať

Zbierame bylinky – Ako na to?

Zbierame bylinky – Ako na to? - lavender 1595608 960 720 - Zbierame bylinky – Ako na to?
Levanduľa Zdroj: pixabay.com

Bylinky majú mnoho pozitívnych účinkov na ľudský organizmus, nie je to len krehká krása, príjemná vôňa alebo netradičná chuť. Tieto prírodné liečivá sa stávajú znovu populárnymi, pretože ľudia sa už nechcú spoliehať len na liečivá z lekární a uvedomujú si, že matka príroda bola a stále je tou najlepšou liečiteľkou.

Aby bola úroda, v našom prípade dopestované bylinky a výťažky z nich kvalitné, je potrebné ich správne zozbierať, usušiť a uskladniť. Záhradnícky rok odráža aj naše úspechy a to, ako sme sa o bylinky starali a bola by škoda, keby sme o ne prišli napríklad nesprávnym uskladnením.

Rady pri zbieraní byliniek

Každý nemá možnosť dopestovať kvalitné bylinky doma, alebo ich radšej zbiera v prírode na čerstvom vzduchu. Avšak aj tu platí pravidlo, podobne ako pri zbieraní húb, že by sme mali poznať druhy, ktoré si odnášame domov. Taktiež za „čisté bylinky“ považujeme tie, ktoré sa nenachádzajú v blízkosti ciest, na miestach, ktoré sú určené na venčenie psíkov a samozrejme také, ktoré neboli ošetrené chemickými látkami. Dôležitý je aj ich vzhľad. Ak majú fľaky, prípadne sú poškodené nejakým škodcom, takéto si domov rozhodneme neodnášame.

Zbierame bylinky – Ako na to? - sage 1544884 960 720 - Zbierame bylinky – Ako na to?
Zdroj: pixabay.com

Správny okamih, alebo kedy je vhodné začať zbierať bylinky

Kuchynské bylinky, teda bylinky používané na dochucovanie rozličných pokrmov, sa trhajú tesne pred ich použitím a hneď sa primiešajú do jedál alebo ich dozdobia. Zber iných bylín môže ovplyvniť počasie, teda zber sa môže posunúť. Jednotlivé rastliny sa môžu zberať v rozličnom čase, preto je na začiatok vhodné poradiť sa so skúseným záhradníkom, poprípade si obstarať  nejaký atlas, v ktorom nájdeme požadované informácie. Nezbierame vo vlhkom a nepriaznivom počasí. Zbierame predpoludním, po odparení rannej rosy (listy), na poludnie (kvety) alebo vo večerných hodinách (korene).

Zbierame bylinky – Ako na to? - spices 2419057 960 720 - Zbierame bylinky – Ako na to?
Zdroj: pixabay.com

Je dôležité aj správne zbieranie bylín?

Áno je. Rastliny celkovo je potrebné zbierať opatrne. Najvýhodnejšie je hneď ich nejako spracovať. Nezberáme (nerežeme) celé výhonky viac ako do 1/3 dĺžky celej byliny. To platí napríklad pri šalvii alebo rozmaríne. Až pri zemi sa režú len viacročné byliny (oregano). Bylinky, ktorým sa odstránia vrcholy výhonov sa môžu rozrásť (bazalka, mäta). Zberáme len nepoškodené jedince, ale aj tak preventívne pred zberom zatrasieme celou rastlinou, aby z nej prípadný neželaný hmyz opadol. Zozbierané bylinky neukladáme na seba, aby sa nestlačili a najvhodnejšie je ukladať ich do prútených košíkov. V prípade, že by sme použili plasty (igelitky) mohli by začať hniť. Po zbere ich neumývame, prípadne len korene a tie osušíme pijavou látkou. Neutierame však do sucha. Potom ich natrháme rukami alebo pokrájame.

Zdroje:
www.plnielanu.zoznam.sk
www.nazdravie.sk
www.pluska.sk

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode