zdielať

Vypestovanie avokáda z kôstky nie je mýtus

Vypestovanie avokáda z kôstky nie je mýtus - shutterstock 400051756 - Vypestovanie avokáda z kôstky nie je mýtus

Avokáda patria v súčasnosti medzi obľúbené potraviny. Ľudia ich vyhľadávajú kvôli ich účinkom na zdravie. Pre mnohých ľudí získali popularitu vďaka sushi.

Veľa ľudí počulo, že avokádo je možné vypestovať z kôstky. Väčšina to však považuje za mýtus. Až kým nepodľahne pokušeniu, a nevyskúša.

Aj na Slovensku si dokážeme vypestovať z kôstky krásnu rastlinku, ktorá je skvelým doplnkom do interiéru bytu. Postup je jednoduchý, a tak isto aj starostlivosť najmä v prvých fázach. V prvej fáze je potrebné napichnúť avokádá na špáradlá. Užšia strana ide smerom hore a širšia dole. Avokádo treba napichnúť z bokov na tri špáradlá. Potom sa dá do pohára s vodou, tak aby voda siahala do polovice avokáda. V tejto fáze sa ľuďom môže zdať, že sa s rastlinkou nič nedeje. Niekedy trvá aj dva mesiace, kým uvia zmenu. To veľa ľud odradí, a hodia svoje avokádo do koša.

Vypestovanie avokáda z kôstky nie je mýtus - IMG 9716 e1511190927447 768x1024 - Vypestovanie avokáda z kôstky nie je mýtus
Zdroj: Simona Jurigová

Tí trpezlivejší, sa dočkajú toho, že kôstka začne postupne praskať. Väčšinou (nie je pravidlo), prvý vylezie koreň, a postupne rastie. Následne začne rásť stonka. Keď má veľkosť približne 10 až 15 centimetrov, celá kôstka by sa mala presadiť do kvetináča s hlinou. Postupne začnú rásť listy. Ich veľkosť a tvar záleží od toho, z akého avokáda pochádza kôstka. V prípade čiernych avokád sú listy skôr menšie a oblé, v prípade zelených sú väčšie a špicaté.

Vypestovanie avokáda z kôstky nie je mýtus - IMG 9982 552x1024 - Vypestovanie avokáda z kôstky nie je mýtus
Autor: Simona Jurigová

Starostlivosť nie je náročná

Starostlivosť o kôstky a rastlinky je pomerne jednoduchá. Vo fáze, keď je avokádo ešte vo vode, sa odporúča udržiavať vodu na úrovni polovice avokáda. Keď sa presadí, tak sa odporúča polievať približne každé dva dni.

Avokádo neprinesie vytúžené „ovocie“

Mnoho ľudí si pri tomto článku pravdepodobne kladie otázku kedy sa zúročí snaha, a premení sa na plody. Bohužiaľ na Slovensku je malá šanca, že pestovatelia jedného dňa ochutnajú svoje vlastné avokáda. V týchto zemepisných šírkach ne sú ideálne podmienky na jeho vypestovanie.

Vypestovanie avokáda z kôstky nie je mýtus - IMG 6356 - Vypestovanie avokáda z kôstky nie je mýtus
Autor: Simona Jurigová

Avokádo je v skutočnosti veľmi zdravé. Je bohaté na vitamíny, minerály, draslík a vlákninu, takže lekári ho odporúčajú zaradiť do každodenného jedálnička.

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode