zdielať

Tajomstvo menom Hygge – počuli ste už o ňom?

hygge - anjeli lundblad 4BHcRGCDXQI unsplash scaled - Tajomstvo menom Hygge – počuli ste už o ňom?
Tajomstvo Hygge, ktoré musíte poznať. Anjeli Lundblad

V dnešnej dobe si stále viac uvedomujeme, aké podstatné je pre nás šťastie. Šťastný človek, ktorý je spokojný so svojim životom, má pozitívne myslenie a každý problém dokáže zvládať s oveľa väčšou ľahkosťou. Čo nás však robí naozaj šťastnými? Je samozrejmosťou, že pre každého pocit šťastia znamená niečo iné. Teraz však nehovoríme o pocite šťastia, ktorý nastáva ak náhodou vyhráte lotériu. Hovoríme o jednoduchom pocite šťastia, ktorý zažívame napríklad pri búrke. A čo tak spýtať sa na radu najšťastnejšieho národa na svete – Dánov?

Hygge – komfort a šťastie

Áno, Dáni sú naozaj podľa výskumov dlhodobo označovaný za najšťastnejší národ na svete. Pre výraz šťastia plynúceho z bežných vecí majú dokonca svoj názov. Hygge. O jeho podstate sa môžete dočítať v mnohých knihách. Medzi moje osobne najobľúbenejšie patrí Hygge: Proste šťastný spôsob života od autora Meik Wiking. Hygge vypláva z bežných vecí, ktoré možno pravidelne robíte. Zapálenie obľúbenej sviečky, stretnutie s priateľmi, pochutnanie si na dokonalom čokoládovom koláči. To všetko je proste hygge.

hygge - kira auf der heide swEpE37HfRc unsplash 1024x683 - Tajomstvo menom Hygge – počuli ste už o ňom?
autor: Kira auf der HeideŠťastie má mnoho podôb.

Hygge má v našom svete veľa podôb. Ide o akúsi kombináciu šťastia, príjemnej atmosféry a obľúbených vecí. Nemusíme byť Dánmi, aby sme si Hygge mohli vychutnať. Hygge môžete zažívať o samote alebo s priateľmi. Prečo sa zamerať na vlastné šťastie? Lebo len v prípade, že robíme veci, ktoré nás skutočne napĺňajú, a trávime čas v príjemnej spoločnosti, sme spokojní i my so sebou. Hygge produkuje spokojných ľudí, ktorí vedia kam chcú smerovať.

Aké aktivity patria medzi hygge?

  • Trávenie plnohodnotného času s priateľmi a rodinou
  • Vyhýbanie sa stresovým situáciám a podnetom
  • Nájdenie rovnováhy medzi prácou a osobným životom (významnú rolu hrá oddelenie pracovného a súkromného života do jasne stanovených medzí)
  • Vychutnanie si dobrého jedla bez výčitiek
  • Pálenie sviečok (oheň od dávnych vekov pôsobí na ľudí upokojujúco, možno za to môže vrodený inštinkt, že pri ohni sa k nám nepriblížia divoká zvieratá – kto vie?)
  • Venovanie sa záľubám a pestovanie koníčkov

hygge - kira auf der heide Bd99sJ4MKuU unsplash 1024x775 - Tajomstvo menom Hygge – počuli ste už o ňom?
autor: Kira auf der HeideČas strávený osamote či s priateľmi – Hygge nemá presne vymedzené hranice.

Možno Vás prekvapí fakt, že Hygge nie je žiadnym moderným výmyslom. Už v roku 1957 sa objavili prvé zmienky o tom, že ľudia v Dánsku sa oveľa častejšie usmievajú a sú spokojnejší so svojim životom. Informovali o tom známe noviny New Yorker. Hygge je neodmysliteľnou súčasťou dánskej filozofie a pre mňa sa z neho stal smer, ktorý rozhodne stojí za to nasledovať.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.