zdielať

SMART analýza cieľov pomáha splniť osobné aj kariérne predsavzatia

ciele - goals 2691265 1920 - SMART analýza cieľov pomáha splniť osobné aj kariérne predsavzatia

Aby sme dosiahli naše ciele či predsavzatia odporúča sa nastaviť si konkrétne ciele a presný spôsob, akým ich chceme dosiahnuť. Na toto všetko vám môže pomôcť SMART analýza.

SMART  je analytická technika, ktorá využíva nastavenie špecifických cieľov pri plánovaní.  Táto analýza sa využíva aj pri nastavovaní pracovných cieľov, ale pomôže vám zlepšiť aj fyzickú kondíciu či jazykové zručnosti.

S-specific

Základom celej analýzy je definovať si každý cieľ najpresnejšie ako je to možné. Cieľ by mal byť konkrétny, jasne definovaný a mali by sme presne vedieť čo chceme dosiahnuť. Napríklad, ak chceme schudnúť, mali by sme si stanoviť presnú váhu, na ktorú sa chceme dostať. V prípade obchodu  a podnikania napríklad zvýšiť obrat o 10%.

M- measurable

Pri stanovení cieľa by sme mali myslieť na to, aké sú naše optimálne výsledky a akým spôsobom ich chceme dosiahnuť a hlavne akým spôsobom ich vieme merať. Napríklad pri meraní fyzickej kondície pri behu či bicykli nám vedia pomôcť inteligentné hodinky či aplikácie v telefóne. Pri pracovných cieľoch pomáha sledovať a merať ciele napríklad pravidelný reporting.

ciele - smart watch 821557 1920 1024x682 - SMART analýza cieľov pomáha splniť osobné aj kariérne predsavzatia
autor: Pixabay.comPri správnom uchopení analýzy je dôležité pravidelné kontrolovanie posunu vpred.

A- achievable

Každý cieľ by mať byť dosiahnuteľný v stanovenom čase. Dôležité je zamyslieť sa nad aktuálnym stavom a uistiť sa, že máte potrebné prostriedky na dosiahnutie. Napríklad pri podnikaní by ste mali myslieť, či máte dostatok financií na zabezpečenie technológií, ale aj dostatok zamestnancov

R- realistic

Stanovenie cieľa by malo byť reálne. Napríklad keď chceme začať behávať a nikdy sme pred tým nebehali, nie je vhodné nastaviť si príliš nereálny cieľ, ktorý určite nezvládneme v krátkom časovom okamihu. Príliš nereálne ciele môžu mať opačné účinky.

T- times specific

Správne nastavený cieľ by mal byť špecifický a mať z hľadiska času presne nastavený cieľ. Zároveň sa odporúča kontrolovať meranie tohto cieľa priebežne.

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode