zdielať

Magická levanduľa je zaručeným pomocníkom pre zdravie a domácnosť

levandula - flowers 5383054 1920 - Magická levanduľa je zaručeným pomocníkom pre zdravie a domácnosť

Nádherná fialová rastlina so špecifickou vôňou si získala srdcia ľudí po celom svete. Stala sa pomocníkom do domácnosti, ale aj súčasťou varenia či  pečenia koláčov. Zázračná levanduľa má všestranné využitie, o ktorom možno ani netušíte. 

Jej názov pochádza zo slovíčka lavere, čo v preklade znamená umývať sa. Účinky levanduľu poznali už starovekí Gréci a pridávali si ju do kúpeľov. Neskôr jej účinky objavili aj iné národy a začali ju pridávať napríklad do provensálskeho korenia. V súčasnosti patrí medzi najobľúbenejšie bylinky a pridáva sa do mnohých jedál ale aj do čistiacich prostriedkov. Pozrite sa s nami na tipy ako ju využiť

Repelent: Levanduľa je účinným bojovníkom proti hmyzu. Odpudzuje mušky a komáre. takže je výborným repelentom.

Jeden tip od nás: vložte si levanduľové vrecúška do šatníkov s oblečením. Tieto voňavé vrecká odpudia  mole a zanechajú tak šatník úplne čistý.

levandula - lavender 1537694 1920 1024x727 - Magická levanduľa je zaručeným pomocníkom pre zdravie a domácnosť
Ľevandulové polia sú nádherné.

Maska na oslabené vlasy či zastavenie vypadávania vlasov- Levanduľa má pozitívne účinky aj na vlasy. Keď levanduľový olej nanesiete na rozštiepené končeky, olej ich zacelí. Keď dáte olej ku korienkom, vlasy zosilnejú. Odporúčame absolvovať takúto kúru počas jari a jesene. Rovnako sa pomáha zbaviť aj lupín.

Boj proti zapálenej pokožke, akné a vráskam- Levanduľa má protizápalové a hojivé účinky, preto sa často využíva pri poraneniach, infekciách a podráždeniach pokožky. Pri takýchto problémoch pomáha vývar z čerstvých alebo vysušených listov levandule, prípadne olej.

Proti krvácaniu- Pri malých poraneniach pomáha priložiť kocku s ľadom a levanduľou na ranu a krv prestane tiecť. Tým, že má lenaduľa aj antibakteriálne účinky, okamžite ranu vydezinfikuje.

Porazí nadúvanie- Levanduľa je tou správnou možnosťou aj na liečbu zlého trávenia. Nadúvanie spôsobujú baktérie, ktoré sa nahromadili v našom tele. Levanduľa obsahuje polyfenoly, ktoré účinne bojujú práve s týmto problémom. 

levandula - lavender 2482372 1920 1024x683 - Magická levanduľa je zaručeným pomocníkom pre zdravie a domácnosť
autor: Autor: pixabay.comĽevandulu si môžete aj zviazať a vysušiť.

Je skvelou podporou v období relaxu a dodáva nový príval energie– Levanduľa znižuje srdcovú frekvenciu a tlak, pričom práve tieto faktory vedú k ospalosti, takže pomôže zaspať aj nočným vtákom. Zároveň uvoľňuje nervové napätie a potláča pocity paniky a strachu. Ak pociťujete únavu, odporúčame masáž s levanduľovým olejom a určite sa relax dostaví.

 

Zaujímavý tip na záver! 

Sušené kvety levandule pridajte do nádoby s trstinovým cukrom. Tento cukor môžete používať do zákuskov a určite tým získate novú a zaujímavú príchuť.

Dobrú chuť! 🙂

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode