zdielať

Lufa – Špongia, ktorú si môžete vypestovať

lufa - P1200512 - Lufa – Špongia, ktorú si môžete vypestovať
Kúsok lufy Zdroj: Autor článku

Umývanie riadu s touto rozložiteľnou hubkou vás bude baviť. Získava sa z dozretých plodov Luffa Cylindrica. Je to popínavá rastlina, ktorú si môžete vypestovať aj doma v záhrade.

Ak ju chcete pestovať, kúpte si jej čierne semienka, ktoré je pred zasadením vhodné nechať vyklíčiť, prípadne aj predpestovať vo vnútri v kvetináči. Táto rastlina je popínavá, preto na to treba myslieť a zároveň si ňou vďaka tomu môžete aj skrášliť záhradu. Má rada veľa slnka a vodu. Plody podobné uhorke, či tekvici je možné aj konzumovať, keď sú mladé. Chuť je podobná tekvici, či uhorke.

Hubky sa vyrábajú z dozretých plodov tak, že sa ponoria do prúdiacej vody, ktorá vyplaví mäkké časti a semená a pevná časť sa potom suší na slnku.

Kúpiť sa dá vysušená buď vcelku alebo po kúskoch, ktoré majú ideálnu veľkosť špongie.  Má mnoho výhod, jej životnosť je celkom dlhá, rýchlo schne, takže baktérie nemajú šancu, ľahko sa preplachuje a nie je drahá. Suchá lufa je tvrdá a drsná, ale po namočení zmäkne a rozvinie sa, zväčší sa.

Lufa poslúži nielen na umývanie riadu, ale napríklad aj na umývanie tela, vtedy pôsobí ako jemný píling, prekrvuje pokožku a odstraňuje odumreté bunky.
Pomáha aj pri masáži, zmierňuje celulitídu, zjemňuje pokožku a okrem toho je masáž lufou aj veľmi príjemná. Je skvelá aj na zhrubnutú kožu na chodidlách.

Keď už hubka doslúži, jednoducho ju hodíte na kompostovisko, je 100 % kompostovateľná.
Je naozaj ekologická, takže vám pomôže tvoriť menej odpadu, keďže bežné hubky vymieňame veľmi často a k tomu sú vyrobené z umelých a často škodlivých materiálov, ktoré sa nerozložia.

lufa - 07d615e0 - Lufa – Špongia, ktorú si môžete vypestovať
Zdroj: unsplash.com

Ak vymeníte obyčajnú hubku za túto, je na mieste vymeniť aj čistiaci prostriedok za ekologický. Pomôžete tak nielen prírode a vašej pokožke, ale aj vášmu riadu a telu, pretože nebudete konzumovať zvyšky škodlivých látok, ktoré bežné čistiace prostriedky obsahujú.
Váš rozpočet tiež neochudobní, pretože celá stojí okolo piatich eur a môžete z nej nastrihať približne 10 hubiek. Každá malá lufa vydrží pri správnej starostlivosti aj pár mesiacov.

Zdroje:
www.lufa.sk
www.zerowasteslovakia.sk

Kategórie:

Podobné články