zdielať

Dostatočné vyčistenie rúška – ako na to?

čistenie rúška - bara buri D6mRHVHQg8o unsplash scaled - Dostatočné vyčistenie rúška – ako na to?
Ako čistiť rúška? Bara Buri

Posledné mesiace sa rúško stalo každodennou súčasťou našich ciest. V marci, kedy na našom území prepukla nákaza novým typom koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, sú rúška povinné na väčšine miest. Nevyhneme sa im v obchodných centrách ani vo verejnej doprave. Na začiatku epidémie využívali ľudia rôzne typy tkanín, ktoré zakrývali nos a ústa. S postupom vírusu sa však začali stále viac rozmáhať rúška. V tomto prípade máme dve možnosti – zvoliť klasické chirurgické rúška určené na jedno použitie alebo bavlnené alternatívy, ktoré sú ekologickejšou cestou.

čistenie rúška - bara buri 1NPbmHxl VE unsplash 1024x683 - Dostatočné vyčistenie rúška – ako na to?
autor: Bara BuriBavlnené rúška sa stávajú štýlovou záležitosťou.

Vo väčšine prípadov sa stretávame s bavlnenými rúškami, ktoré sa momentálne začínajú stávať i istou formou štýlu. Podmienkou je bavlnená látka, ktorá je priedušná a príjemná na pokožke. Rúška na jedno použitie však nesú so sebou jednu nevýhodu, ktorú musíme zohľadniť. Je potrebné ich pravidelne čistiť. Stretávame sa však s množstvom postupov, ktoré nefungujú úplne ideálne. Ako zabezpečiť dokonalé vyčistenie bavlneného rúška?

Bavlnené rúška sa odporúča prať na vysokej teplote (90°C, možné je však vyprať rúška i na 60°C v automatickej práčke). Na čistenie môžete použiť bežný prací prostriedok. Niektorí odborníci odporúčajú kombináciu čistiaceho prostriedku a bielidla. Svoje rúško môžete dezinfikovať i pred praním. Opäť Vám na to skvelo poslúži bielidlo rozmiešané vo vode (4 lyžic domáceho bielidla na 1 liter vody). Po vypraní rúško vysušte a prežehlite pri vysokej teplote.

čistenie rúška - vera davidova cuzH5S 8ZOQ unsplash 1024x683 - Dostatočné vyčistenie rúška – ako na to?
autor: Vera DavidovaPravidelné čistenie sa postará o dostatočnú účinnosť.

Klasické chirurgické rúška sú určené len na jedno použitie a hoci sa stretávame s opakovaným nosením, tento postup nie je správny. Bavlnené rúška, ktoré sa momentálne rozmohli, sú z hľadiska ekológie vhodnejšou voľbou, pretože je možné použiť ich opakovane. Nezabúdajte ich po každom nosení vyčistiť. Nemusíte na to ísť cestou práčky – stačí ak rúška hodíte na pár minút do vriacej vody, do ktorej pridáte čistiaci prostriedok. Pravidelné čistenie zabezpečuje, že je rúško stále účinnou ochranou pred nákazou.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.