zdielať

Doba plastová

plast - brian yurasits 1211003 unsplash - Doba plastová
Doba plastová Brian Yurasits

Stalo sa bežným faktom, že plasty ovládli našu populáciu. Stretávame sa s nimi každý deň – sú v nich balené potraviny, produkty osobnej hygieny i mnoho zo zariadenia domácností je vyrobeného z plastu. Výbornou vlastnosťou plastu je, že je recyklovateľný, ale problémom je, že málokedy sa k jeho recyklácii i skutočne pristupuje. Mnoho plastových výrobkov skončí na skládkach, v spaľovniach a v rozvojových krajinách sa dostáva do oceánu. Spotreba plastu ľudskej spoločnosti dosiahla závratné hodnoty a situácia pokročila už tak ďaleko, že plast sa nachádza v našom tele a začleňuje sa do organizmu. Ako sa dá proti plastu bojovať?

plast - devin avery 539934 unsplash 1024x683 - Doba plastová
autor: Devin AveryMôžeme plast zo života vylúčiť?

V prvom rade by sme si mali uvedomiť, že plast je skvelý materiál, ktorý nám denne pomáha. V laboratóriách sa plast používa pre svoju stabilitu, v iných odvetviach zas pre svoju ľahkosť. Pravdou však je, že v našom dennom živote nepotrebujeme obrovské množstvo plastu. Tyčinky do uší, plastové fľaše a dokonca jedlo balené v plastových obaloch. Je to práve plast používaný len na jednou použitie, s ktorým musíme bojovať a ktorý našu planétu ničí. Našej spoločnosti sa už pravdepodobne nikdy nepodarí zbaviť sa všetkých plastov, aké existujú, ale môžeme aspoň zatočiť s plastami na jedno použitie.

Dobrou správou je, že plasty na jednou použitie začínajú byť mnohými firmami vytlačované. Nie je už žiadnym zázrakom zohnať v drogériách tyčinky do uší vyrobené z pevného papiera, ktorý je v prírode plne rozložiteľný a nezanecháva za sebou výraznú ekologickú stopu. Obľúbenými sa momentálne stávajú aj fľaše na vodu vyrobené z pevného plastu či zo skla, ktoré môžete používať opakovateľne a nezaťažovať tak životné prostredie mnohými plastovými fľašami. Ak vaša plastová či sklenená fľaša doslúži jednoducho ju recyklujete, avšak, životnosť týchto fliaš je viac ako desať rokov. Veľkým hitom sa stávajú aj kelímky na kávu z recyklovaných materiálov či látkové vrecká na ovocie a zeleninu, ktoré môžete v obchodných reťazcoch používať opakovane.

plast - javier molina 148657 unsplash 1024x683 - Doba plastová
autor: Javier MolinaKelímky na kávu, ktoré sa dajú opakovateľne použiť? Žiadny problém!

Výzvou pre celú našu populáciu je začať obmedzovať plasty avšak nie v tragickej variante, že začneme odmietať všetko. Problém predstavujú najmä plasty na jedno použitie, s ktorými sa dá veľmi jednoducho a rýchlo zatočiť. Ak myslíte na naše planétu nezabúdajte plast recyklovať a najmä nahrádzať ho všade tam, kde je to možné.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode