zdielať

Chcem kúpiť akcie – 2.časť

akcie - austin distel EMPZ7yRZoGw unsplash scaled - Chcem kúpiť akcie – 2.časť
Akcie nie sú iba zábava, je to aj zodpovednosť. Austin Distel

Ideme do toho! Rozhodli ste sa, že akcie sú niečo pre Vás a idete vyskúšať do nich investovať? Alebo stále váhate? Ďalšie kroky sú rozhodnúť sa či chcete byť investorom, alebo obchodníkom a nájsť pre seba tie správne akcie. Netreba sa unáhliť, dlhšie štúdium materiálov prináša väčší osoh.

Rozdiel medzi obchodníkom a investorom je jednoduchý a veľmi zrejmý. Obchodník akcie nakupuje a čaká na situáciu, kedy je výhodné ich predať. Nehľadí na akcie ako dlhodobú investíciu, ale vníma ich ako nástroj na rýchle obohatenie sa. Niekedy akcie predá po pár hodinách, dňoch alebo mesiacoch. Investor naopak na akcie pozerá ako na dlhodobú investíciu a verí v progres danej spoločnosti dlhodobo. Ak ste začínajúci akcionár, s najväčšou pravdepodobnosťou chcete byť práve obchodníkom. Ako obchodník budete nakupovať akcie alebo deriváty. Pokiaľ chcete rýchlo bohatnúť môžete sa pustiť aj chodníčkom nákupu CFD kde potrebujete maličký kapitál,  nevýhodou sú však úroky.

Ak už máme stratégiu aj kapitál – teraz musíme začať obchodovať. V prvom rade si musíme naštudovať trhovú kapitalizáciu. Trhová kapitalizácia je číslo, ktoré je vypočítané ako počet akcií vynásobený cenou týchto akcií. Keď sa rozhodnete investovať do akcií spoločnosti, základným ukazovateľom, ktorý vypovedá o hodnote spoločnosti je práve trhová kapitalizácia. Dôležité je si uvedomiť, že nezáleží na cene jednej akcie (pokiaľ nie je prehnane nízka, blížiaca sa k jednému doláru), ale záleží celkovo na cene spoločnosti a vývoji cien jej akcií.

Obchodovať môžete na burze alebo na mimoburzovom trhu – záleží o akú spoločnosť Vám ide. Najznámejšie burzy a akciové trhy sú NYSE alebo pre menšie kapitalizácie AMEX. Mimoburzový trh je napríklad Nasdaq. Na Slovensku je viacero spoločností, ktoré Vám pri nákupe a predaji pomôžu a poradia. Nemenej dôležité je mať prehľad v dianí na svete. Spoločnosti fungujú v rámci nášho spoločenského systému a všetko čo sa deje vo svete môže priamo pôsobiť na spoločnosť , so ktorej chceme investovať. Napríklad pandémia. Investície do spoločností počas pandémie vyžaduje mať znalosti o tom, aký dopad má pandémia na danú spoločnosť.

Tak ako? Ideme do toho? Obchodovať s akciami nie je vôbec jednoduché. Skúsiť to môžete, ale odporúčame sa ešte hlbšie pozrieť na pravidlá burzy, vlastnosti spoločností aj trendy ich rastu.

Zdroj: www.akademia.trimbroker.com

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode