zdielať

Chcem kúpiť akcie – 1. časť

akcie - chronis yan 1M4wYTqVD4o unsplash scaled - Chcem kúpiť akcie  – 1. časť
Akcie sú risk, ktorý treba podstúpiť s rozumom. Chronis Yan

Často počúvame, že investori kupujú a predávajú akcie. Niektorým to slušne vynáša, niektorí prídu o peniaze. Už dávno neplatí, že akcionári sú iba muži v naškrobených oblekoch a s vyštudovanou ekonomickou univerzitou. Dnes môže byť akcionárom každý, kto má odvahu a nejaký kapitál. Akcie sú však risk a pokiaľ sa rozhodneme „ísť do toho“, treba si najprv naštudovať aspoň základy. Najlepšie je poradiť sa s odborníkom na akcie, prípadne svoje peniaze zveriť priamo do rúk odborníkom.

Akcie sú podielom majetku spoločnosti. Keď si kúpite napríklad akcie Tesly – ste čiastočným majiteľom Tesly, investorom alebo obchodníkom. Pokiaľ hodnota spoločnosti stúpa, stúpa aj hodnota Vašich akcií. Platí to aj opačne – pokiaľ spoločnosť zažívate aj vy krízu, akcie klesajú. Vy sa môžete rozhodnúť kedy akcie predáte a kúpite, ideálne tak, aby ste niečo zarobili. Ako akcionár, investor, obchodník sa teda podieľate aj na úspechoch aj na neúspechoch spoločnosti. Ako akcionár môžete aj ovplyvňovať chod spoločnosti, menovanie manažérov a podobne. To však platí iba ak ste jedným z majoritných akcionárov a patrí Vám veľká ťasť spoločnosti. Pokiaľ si kúpite akcie v nižšej hodnote, ste považovaní za investora. Vždy záleží na celkovej hodnote spoločnosti. Ak spoločnosť predáva 100 akcií a kúpite si jednu, tak vlastníte jedno percento spoločnosti. Veľké spoločnosti môžu emitovať tisícky, alebo milióny akcií a mať tak milióny „vlastníkov“. Pre spoločnosti je toto emitovanie akcií výhodné, lebo tak získavajú kapitál, ktorý môžu využiť napríklad na rozširovanie spoločnosti, zvyšovanie výroby a na inú formu rozvíjania spoločnosti. Keď sa rozhodnete investovať do akcií a obchodovať s nimi, je žiaduce, aby ste si vybrali spoločnosti, ktoré majú tendenciu rásť a bohatnúť – budete tak zároveň bohatnúť aj vy. Už stačí len v správnom momente svoje akcie predať.

Okrem toho, že sa budete musieť bližšie pozrieť na čísla na trhu, dôležitá je aj úvaha, ktoré musí prebehnú u Vás v mysli. Koľko chcem investovať? Mám na to? Zostane mi dosť peňazí, ak by moje investície nevyšli? Do čoho chcem investovať? Nechám si radšej poradiť? Pokiaľ sa chcete venovať akciám, treba rátať aj s tým, že o Vaše peniaze môžete prísť. Akcie sa preto nakupujú vtedy, keď má investor alebo obchodník dostatočný kapitál, aby si aj túto stratu mohol dovoliť. Tiež finanční poradcovia neodporúčajú investovať viac ako 10% svojho majetku.

Zdroj: www.akademia.trimbroker.com

Kategórie:

Podobné články