zdielať

Nafukovací paddleboard je hitom leta

paddleboard - jad limcaco RezIXpesDiM unsplash scaled - Nafukovací paddleboard je hitom leta

Každé leto na našich slovenských jazerách a kľudnejších riekach vidíme nejaké novinky v podobe plavidiel. Tento rok sme si mohli všimnúť paddleboardy, ktoré nie sú úplnou novinkou, ale stávajú sa stále väčším hitom.

Čo je vlastne paddleboard?

SUP – stand up paddleboarding. Jednoducho povedané, je to doska vyzerajúca ako surf, ktorá je buď nafukovacia, alebo pevná. Nafukovací paddleboard sa dá ľahko uskladniť a prenášať. Po nafúknutí je úplne pevný a stabilný tak, aby sa na ňom dalo stáť a pádlovať. Pri paddleboarde však mnohých prekvapí práve jeho cena. Keď si chcete kúpiť kvalitný paddleboard, na ktorý sa dá spoľahnúť a má záruku, pripravte sa na sumu vyššiu ako 400 eur. Oplatí sa taká kúpa? Z môjho pohľadu áno. S paddleboardom si užijete veľa zábavy a dlho Vám vydrží. Musíte si však dobre Váš paddleboard vybrať – podľa toho čo od neho očakávate. Úplne základná úvaha pred kúpou paddleboardu by mala spočívať v tom, či ho chcete pre seba alebo sa chcete na ňom voziť dvaja. Nosnosť paddleboardov sa pohybuje od 90 do až do 170 kíl. Túto vlastnosť nepodceňujte, lebo pri preťažení sa bude ťažšie ovládať a bude viac ponorený. Ďalšou otázkou by malo byť – budete s ním chodiť na pokojnú vodu, alebo očakávate aj menšie vlnky? Chcete aby bol Váš paddleboard rýchly, alebo Vám viac ide o stabilitu? Šírka, dĺžka a hrúbka paddleboardu určuje ako sa bude ovládať a na aký typ paddleboardingu je vhodný. Dlhý úzky paddleboard bude rýchly ale bude sa ťažšie zatáčať. Kratší a širsí bude stabilný aj na vlnkách, ale nie je vhodný na rýchlostné súťaže. Dlhý, široký paddleboard je vhodnejší na dlhé plavby aj pre dvoch ľudí. Možností je mnoho, preto pri výbere toho správneho paddleboardu  si treba dopriať dostatok času na premyslenie.

Čo ešte potrebujete k paddleboardu?

K nafukovaciemu paddleboardu je ideálne mať kompletnú výbavu pre ľahké a efektívne prepravovanie a používanie. Nemalo by Vám chýbať paddleboard pádlo, ktoré je dlhšie ako bežné pádla, nakoľko pri paddleboardovaní stojíte. Taška, alebo ruksak na prenos apumpa. Dôležitý je aj  remienok, ktorý si pripnete o nohu a paddleboard, aby Vám pri páde neodplával. Výhodou je, že zvyčajne je táto výbava v cene paddleboardu.

Čo môžete s paddleboardom robiť?

Turistika

Paddleboard je svojou stabilitou a pevnosťou vhodný aj na vodné turistiky. Splav kľudnej riečky, prípadne preplávanie cez väčšie jazero nie je problém. Treba si však zaobstarať dostatočne stabilný a veľký paddleboard. Tieto turistické, alebo „rodinné paddleboardy“, sú vhodné na to aby ste na nich strávili niekoľko hodín. Pohodlne môžete sedieť aj sa postaviť. Majú aj gumičky, pod ktoré si upevníte veci – napríklad občerstvenie. Do niektorých paddleboardov sa dá namontovať aj sedadlo na sedenie.

Šport

Paddleboard nie je iba taká obyčajná „nafukovačka“. Je to športový nástroj. Prihlásiť sa môžete na rýchlostné aj vytrvalostné súťaže. U nás na Slovensku oficiálne tieto súťaže neprebiehajú, no verím, že sa môžeme tešiť nasledujúce roky aspoň na nejaké amatérske alebo kamarátke závody. Na závody sa vyrábajú špeciálne „race paddleboardy“, ktoré sú veľmi pevné, ľahké, dlhé a hlavne úzke. Sú určené pre skúsených, nakoľko je ťažké na nich udržať stabilitu.

Relax

Niektorí ľudia netúžia prejsť dlhé trasy, ani vyhrať súťaž. Chcú sa napríklad opaľovať alebo čítať si knihu pri vode v dostatočnej vzdialenosti od ostatných ľudí. Aj na to je paddleboard ako stvorený – môžete si odpádlovať do dostatočnej vzdialenosti od ľudí a relaxovať. Tým, že je stabilný a pevný, tak sa po pár skúšobných jazdách už nemusíte báť, že by ste nezvládli na ňom ležať a opaľovať sa, alebo si čítať. Tiež však platí pravidlo vybrať si ten vhodný SUP pre Vás.

Zábava

Skákanie do vody, stojky, joga, cvičenie, rybárčenie – to je iba malé množstvo zábavných aktivít zo spektra, ktoré SUP umožňuje. Je to naozaj originálne plavidlo, ktoré využijú deti, dospelí, športovci, amatéri … no skrátka každý, kto rád trávi čas pri vode. Paddleboard sa určite oplatí! Jednou z ďalších výhod je, že sa počas jeho použitia nemusíte namočiť, pokiaľ ho viete správne ovládať. Využijete ho tak aj počas chladnejších dní.

Zdroj: www.najlacnejsisport.sk

 

Kategórie:

Podobné články