zdielať

Medzinárodný festival Divadelná Nitra sa pomaly blíži

divadelná nitra - FOTO Collavino 3022 - Medzinárodný festival Divadelná Nitra sa pomaly blíži
Medzinárodný festival Divadelná Nitra sa radí k významným divadelným festivalom nielen na Slovensku, Henrich Mišovič/ Collavino

Obdobie jesene je neodmysliteľne späté s festivalom Divadelná Nitra, ktorý sa koná v Nitre. Jubilejný 30. ročník sa bude konať začiatkom októbra. Medzinárodný festival Divadelná Nitra sa radí k významným divadelným festivalom nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Tento rok sa bude konať od 1.10. do 6.10.2021.

 Festival poskytuje priestor na prezentáciu scénického umenia, ktoré reflektuje témy doma a v zahraničí. Divadelná Nitra, spolu so svojimi projektami, umožňuje bližšie sa konfrontovať s problematikou divadla a divadelnej vedy. Rozvíja kritické myslenie u diváka a formuje tak jeho pohľad na divadlo z inej perspektívy. Neodmysliteľnou súčasťou každého ročníka festivalu je téma.

divadelná nitra - FOTO Collavino 6972 1024x684 - Medzinárodný festival Divadelná Nitra sa pomaly blíži
autor: CollavinoDivadlo Andreja Bagara v Nitre

Témou 30 ročníka festivalu Divadelná Nitra sa stali PRESAHY.

Žijeme v dobe, kde sme nútení čeliť strachu, nevedomosti a inakosti. Avšak to neznamená, že máme v sebe zabiť humánnosť. V tejto dobe je priam žiadúce byť ľudský. Je potrebné prijímať inakosť, budovať solidárnosť a formovať svoje myšlienky v duchu altruistických ideí. Hovorí sa, že táto doba je zlá a skazená. Nemyslím si, že ľudstvo, ktoré existovalo pred nami žilo v dokonalej harmónii. Každá epocha je niečím špecifická. Každý človek sa musí vysporiadať so svojimi problémami. Každá ľudská bytosť môže svoje sny premeniť na skutočnosť.

Ľudia celkovo v každej dobe hľadali zmysel svojho bytia. Hľadali odpovede na otázky, ktoré sú tu s nami od nepamäti, pretože nás presahujú. Pretože vedomie a uvedomenie si, že nežijeme len vo fyzickom svete, a že nás nelimituje iba fyzické telo, je presahom, ktorý prekračuje bežné chápanie, či akékoľvek ľudské dimenzie vôbec. My ľudia sme kultúrne bytosti, ktoré sa naprieč svetmi konfrontujú a prichádzajú do styku s kultúrnymi tradíciami, praktikami, ktoré obohacujú ich životy. Prostredníctvom emickej kultúry, ktorá nám poskytuje priestor vstúpiť do mysle ľudí , sme schopní nazerať a prijímať inakosť a rôznorodosť kultúr. Svoje myslenie a správanie by sme preto mali formovať v súlade s princípom solidárnosti a ľudskosti.

divadelná nitra - FOTO Collavino 6547 1024x684 - Medzinárodný festival Divadelná Nitra sa pomaly blíži
autor: Collavino Témou festivalu sú PRESAHY.

Pod pojmom presahy môžeme teda rozumieť aj akúsi transformáciu medzi fyzickým a duchovným životom či vedomím a nevedomím. Presahy môžeme chápať ako činy, ktoré stierajú hranice a vzdialenosti medzi ľuďmi, kultúrami, komunitami, a umožňujú vytvárať spoločné idey. Presahy, ako javy, ktoré presahujú človeka, jeho chápanie a zvyklosti. Presahy, ako kombinácia žánrov a druhov. Presahy, ako prelínanie sa slohov či profesií. Presahy ako vhľad do iných kontextov, kultúrnych, vzdelávacích, environmentálnych a sociálnych. 

divadelná nitra - FOTO Collavino 6621 1024x684 - Medzinárodný festival Divadelná Nitra sa pomaly blíži
autor: CollavinoDivadelná Nitra

Chceš zažiť podobný druh presahu? Tak neváhaj a navštív Medzinárodný Festival Divadelná Nitra, ktorý ponúka na výber 10 zaujímavých inscenácií v hlavnom programe. Ako otváracie predstavenie si divák bude môcť pozrieť inscenáciu Slovenského národného divadla z pera ruského autora Leva Nikolajeviča Tolstoja s názvom Vojna a mier. V predstavení sa vám môže do popredia vynárať otázka, že čím iným sú dejiny, ak nie striedaním vojny a mieru? Na aké otázky sa snaží ľudstvo hľadať odpovede po ťažkých časoch? Čo je najväčším šťastím života, ak nie nájdenie lásky?

divadelná nitra - jan kolenik andrej bolkonskij milan ondrik pierre bezuchov - Medzinárodný festival Divadelná Nitra sa pomaly blíži
autor: Ľuboš KotlárFotografia z predstavenia Vojna a mier

Z domáceho prostredia sa predstaví Divadlo Andreja Bagara so svojou inscenáciou Drotár, ktorá je plná komických momentov s milostnou zápletkou a šťastným koncom.

divadelná nitra - fotocollavino4921 - Medzinárodný festival Divadelná Nitra sa pomaly blíži
autor: Henrich MišovičInscenácia Drotár

Predstaví sa aj Štátne divadlo Košice s inscenáciou Borodáč alebo Tri sestry. Taktiež si budete môcť pozrieť aj predstavenie z Divadla Jozefa Gregora Tajovského s názvom Čepiec. Okrem mnohých ďalších predstavení v hlavom programe si budete môcť užiť aj sprievodné podujatia.

Tak neváhaj a príď si užiť program Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoční na základe platných protipandemických opatrení. Veď divadlo je láska, tak prečo ju neokúsiť? 

 

Viac sa dozvieš na webe: nitrafest.sk

 

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode