zdielať

Jeden Svet 2021 – hybridný ročník

dokument - jakob owens 0qLXyEKKPMM unsplash scaled - Jeden Svet 2021 – hybridný ročník

Jeden svet je slovenský festival dokumentárnych filmov. Každoročne nám Jeden Svet prinesie tie najlepšie dokumentárne filmy zo Slovenska a Česka. V roku 2020 sa festival Jeden Svet presunul do online sféry. Tento rok organizátori sľubujú hybridnú formu. Okrem online premietania už plánujú príchod ľudí aj do kinosál.

Do prvého augusta je čas prihlásiť dokumentárne filmy do súťaže. O predvýber päť slovenských a päť českých filmov sa postarajú odborníci. Dokumentárne filmy vo festivale sa zameriavajú na ľudské práva. Úlohou festivalu je každoročne  upozorňovať dôležitosť ľudských práv, ale aj podporiť a poukázať na kvalitnú slovenskú a českú filmovú tvorbu. To, aké filmy budú vybrané v predvýbere sa dozvieme prvého septembra. Máme sa na čo tešiť.

Jeden Svet festivalom nekončí. Okrem menších akcií, ktoré každoročne usporiadajú vo viacerých mestách na Slovensku sa venujú aj študentom. Ponúkajú výber dokumentárnych filmov, ktoré sú vhodné pre študentov základných a stredných škôl. Práve dokumentárnym filmom môžu byť žiakom predstavené či už nástrahy života, alebo politické režimy. Jeden Svet vďaka spolupráci a nadáciou Človek v ohrození, k filmom ponúka aj dokumenty a informačné materiály, ktoré si žiaci pred filmom alebo po filme môžu preštudovať. V závislosti od témy filmu navrhujú aj rôzne aktivity. Aj my „dospeláci“ by sme si práve na takéto filmy mali nájsť čas. Vo vlnách života sa občas zabúdame rozhliadať okolo seba a mnoho vecí si neuvedomujeme. Tiež ak máme deti, dokumentárny film nám pomôže vyberať témy, o ktorých naše deti musia počuť.

V roku 2021 sú v ponuke pre školy tieto tri filmy:

  1. Akcia – 38min, poľská tvorba. Dokumentárny film, ktorý sa zameriava na prežitie. Je o mladých ľuďoch, ktorí sa učia o táborení, podchladení, motivácii, cieľoch a aj následkoch.
  2. Alt right: V utajení medzi pravicovými extrémistami – 52 min., anglická tvorba. Patrik sa dostal v utajení medzi pravicových extrémistov. Vďaka skrytej kamere zachytil neuveriteľné zábery a usvedčujúce dôkazy.
  3. Čínsky umelec v exile – 60 min. Pouličný umelec žijúci v exile v Austrálii sa vzpiera autoritárskemu režimu a čínskemu prezidentovi. Cestuje a robí kampaň o porušovaní ľudských práv a poskytuje mrazivé  svedectvá o masakri na Námestí nebeského pokoja. Chodí v maske, aby zostal v anonymite.

Určite stoja za pozretie. Ide o naozaj aktuálne a dôležité témy v oblasti ľudských práv, slobody prejavu, režimoch a občianskej angažovanosti.

Zdroj: www.jedensvet.sk

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode