zdielať

Poznáme farbu roka 2020. Spoločnosť Pantone určila upokojujúcu klasickú modrú ako budúcoročný trend

dizajn - skicar - Poznáme farbu roka 2020. Spoločnosť Pantone určila upokojujúcu klasickú modrú ako budúcoročný trend
Classic Blue

Už sme si zvykli na to, že koncom roka odborníci americkej spoločnosti Pantone určujú spomedzi palety farieb jednu, ktorá má byť kľúčovou vo svete dizajnu, módy a umenia. Nie je tomu inak ani tento rok, len pred niekoľkými dňami vykukla na svetlo sveta farba pre rok 2020, ktorou je takzvaná Classic Blue 19-4052, kobaltovo modrá farba harmónie, pokoja a pohody. Prirovnávajú ju k farbe pokojnej večernej oblohy, či k farbe oceánu.

Pantone určuje trend vo farbách

Ak ste o tomto ešte nepočuli a klopete si na čelo, čo je to za výmysel, tak len krátke vysvetlenie. Pre módnych, interiérových dizajnérov či umelcov je spoločnosť Pantone Color Institut sídliaca v Carlstadte v štáte New Jersey už dvadsať rokov hlavným ukazovateľom trendov v oblasti farieb. Dôvodom je jej vlastný systém farieb zvaný Pantone Matching System. Ide vlastne o paletu farieb, ktorá sa bežne využíva v módnom a tlačiarenskom priemysle a firma má na ňu patent. Preto je každoročné určovanie farby pre budúci rok spoločnosťou Pantone v týchto odvetviach tak očakávané. Farba roka potom dominuje v móde, dizajne a umení.

Minulý rok zvolilo Pantone ako farbu pre rok 2019 živú a hravú Living Coral, farbou roka 2018 bola zasa Ultra Violet. Proces určovania farby roka nie je vôbec jednoduchý, uskutočňuje sa na tajných schôdzkach dôležitých ľudí z oblasti farebných štandardov.

Klasická modrá: pokoj, harmónia, stabilita

Tento rok sa rozhodli vsadiť na temnejší a chladnejší odtieň, ktorý ale symbolizuje čosi pôvodné a základné. Modrá je odjakživa farbou melanchólie, priraďuje sa k romanticky ladeným dušiam. V tomto smere ale klasická modrá v odtieni, ktorý zverejnilo Pantone, je aj farbou budúcnosti, premýšľania nad sebou a vesmírom, „vyzýva nás, aby sme mysleli hlbšie, zväčšovali našu perspektívu a otvorili tok komunikácie. Žijeme v dobe, ktorá si vyžaduje dôveru a vieru,“ vyjadrila sa k farbe roka výkonná riaditeľka spoločnosti Pantone Leatrice Eiseman.

Čo môže priniesť klasická modrá do módy? Asi mnohým napadnú prvé džínsy, no pravdou je, že už z názvu tejto farby vyplýva jej široké použitie v najrôznejších materiáloch a kusoch oblečenia. Prehliadkové móla už odhalili niektoré inšpirácie, spočívali v doplnkoch v klasickej modrej, ale veľké zastúpenie mala aj na hlavných kusoch oblečenia, ako sú svetre, kabáty či šaty. Takisto v interiérovom dizajne má klasická modrá veľké možnosti využitia. 

View this post on Instagram

A post shared by La Criatura Creativa (@lacriaturacreativa) on

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode