zdielať

Keď ženy pozerajú na mužov

zoznamka - tibor papai fkk8HG2tESk unsplash scaled - Keď ženy pozerajú na mužov
Ženy na mužov pozerajú ako na ľudí, nie ako na objekty. Tibor Papai

Svet žien a mužov sa značne líši. Je zvykom, že sa na svet častejšie hľadí mužskými očami ako ženskými, a preto sa ženy často dostávajú do nevýhodnej pozície, alebo je na ne pozerané ako na objekty vo filmoch, či reklamách. Vďaka feministickým a rodovým štúdiám sa čoraz častejšie dostaneme k rozoberaniu toho, ako sa na svet vlastne pozerajú ženy. V dnešnom článku sa zameriame na to, ako sa ženy pozerajú na mužov keď si hľadajú partnera cez sociálne siete.

V roku 1972 John Berger povedal: „Muži sa pozerajú na ženy a ženy sa pozerajú na seba, ako sa na nich pozerajú.“ V jednej vete zhrnul to, čo je vo svete bežné a s čím ženy žijú už odmalička. Pozerajú na seba a hľadajú čo na nich uvidia ostatní. Keď sa muž pozerá na ženu – hľadá v nej ženu. Zameriava sa na jej krivky, celkový vzhľad, hľadá v nej stereotypnú „ženskosť“, uvažuje či je daná žena preňho atraktívna (existujú samozrejme výnimky).  Tori Telfer (2018) tvrdí, že ženy sú iné – ženy na mužov pozerajú ako na ľudí.

Tento prevratný výrok, že ženy nevidia v mužoch objekty zaujala mužov a skúšajú na zoznamovacích aplikáciách rôzne stratégie. Alejandro (29) zistil, že oveľa väčší záujem v ženách vzbudí úprimná usmiata fotografia, ako fotografia, kde vyniknú jeho svaly. Alajandro si vždy myslel, že keď sa žena pozrie na chlapa, tak hľadá svaly, kondíciu, silu, mužnosť, dravosť. Z jeho skúseností sa ukázalo, že to tak nie je. Svalom imponujú muži, nie ženy ( s výnimkami). Za svalnatou postavou je odhodlanie cvičiť, alebo zaujať, cítoť sa fit alebo mnoho iných dôvodov. Môže tiež ísť o to, aby sa muž cítil silný, mužný a dominantný. Podľa doktorky Claire Hart kedysi svaly imponovali aj ženám – znamenali fyzickú silu a vyššiu šancu na prežitie. Dnes to tak nie je. Ženy sú v spoločnosti sebestačné a ak hľadajú partnera, hľadajú v ňom iné kvality. V prípade svalnatých fotiek na zoznamke, sa ženy nepozerajú na muža ako na objekt, ale uvažujú čo je za tým – jeho aktivita, fotenie sa v zrkadle, čas strávený v posilňovni a podobne. Ak má žena iné záujmy ako cvičenie, je veľmi pravdepodobné, že si takého chlapa nevyberie. Tiež ju muž nezaujme ak zažila obťažovania, alebo iný prejav dominancie zo strany muža.  Možno viac zaujme fotka z turistiky, fotka so zvieraťom, s knihou alebo podobne – kde sú vyjadrené priority, záujmy, jednoducho osobnosť.

Ak chcú muži na pohľad zaujať ženy, musia pochopiť, že vyjadrovať mužskú fantáziu moci (drahé autá, svaly) zaujme menej žien ako niečo, čo bude vyjadrovať mužove hodnoty, záujmy a ciele. Je dokázané, že mužom oveľa viac záleží na výzore žien, ako ženám záleží na výzore mužov.

V dnešnej pokrokovej dobe je dôležité, aby ženy rozprávali svoje príbehy, aby hovorili, ako na veci pozerajú a na čom im záleží. Je tiež dôležité, aby sa muži snažili empaticky vnímať pohľad žien.

Zdroj: refinery29.com

Kategórie:

Podobné články