zdielať

4 tipy prečo pestovať izbové rastliny

izbové rastliny - jorge dominguez  RmBBaOTzQw unsplash scaled - 4 tipy prečo pestovať izbové rastliny
4 tipy prečo pestovať izbové rastliny Jorne Dominguez

Od počiatkov ľudskej civilizácie sprevádzajú ľudí rastliny. Poskytovali nám nielen obživu, ale stali sa i materiálom, ktorý nám poskytoval úkryt. Postupom času začalo ľudstvo využívať rastliny i na zdobenie a stali sa súčasťou mnohých náboženských a duchovných rituálov. Dnes žijeme v modernom svete, ale bez rastlín si svoj život nedokážeme predstaviť. Produkujú pre nás jednu z najdôležitejších substancií, bez ktorej by sme neprežili. Kyslík. Priniesli ste kúsok zelene do svojej domácnosti? Ak nie, prezradíme Vám, prečo by ste to okamžite mali zmeniť.

izbové rastliny - michal vrba vElTvnQVNA4 unsplash 1024x680 - 4 tipy prečo pestovať izbové rastliny
autor: Michal VrbaIzbové rastliny prinesú do interiéru krásu a útulnosť.

1 Účinná zelená čistička vzduchu

Veľmi často hovoríme o čistote ovzdušia a uvedomujeme si, že žijeme obklopený oblakom chemických substancií. Vedeli ste však, že niektoré izbové rastliny dokážu čistiť vzduch vo Vašej domácnosti od škodlivých chemických látok? Medzi jednu z nich patrí napríklad lopatkovec, ktorý je na pestovanie mimoriadne nenáročný.

2 Zelená farba upokojuje

Niet divu, že sa v lese cítime príjemne a pokojne. Zelená farba totiž upokojuje našu podráždenú nervovú sústavu a pomáha nám dostať a do stavu relaxácie. V prípade, že potrebujete svoj byt zútulniť a priniesť do neho nové podnety, môžete investovať práve do izbovej rastliny. Medzi momentálne populárne patria napríklad riasogule, ktoré sú nenáročné a vyzerajú naozaj krásne.

izbové rastliny - arno smit iI72r3gSwWY unsplash 1024x640 - 4 tipy prečo pestovať izbové rastliny
autor: Arno SmitSvoj byt môžete pokojne premeniť na zelenú džungľu uprostred mesta.

3 Liečivé účinky na počkanie

Ruku na srdce, kto sa ani raz v kuchyni nepopálil o horúci hrniec? Studená voda je síce najúčinnejšou prvou pomocou, ale po čase sa dostavia naozaj nepríjemné pocity. Ale ak máte doma napríklad aloe vera, odstrihnete jeden list a priložíte si ho postihnuté miesto. Pocit úľavy sa dostaví naozaj rýchlo. Okrem toho aloe vera patrí medzi nenáročné izbové rastliny.

4 Čerstvé bylinky okamžite

Keď sme už pri kuchyni, čerstvé bylinky vedia posunúť každé jedlo o úroveň vyššie. Zasaďte si petržlen, bazalku či čerstvú pažítku a Vaša osobná záhradka plná čerstvých byliniek môže pokojne rásť na parapete v kuchyni.

izbové rastliny - samantha gades BlIhVfXbi9s unsplash 1024x684 - 4 tipy prečo pestovať izbové rastliny
autor: Samantha GadesNa začiatok môžete začať s nenáročnými typmi izbových rastlín.

V prípade, že patríte medzi začiatočníkov, snažte sa voliť nenáročné druhy, ako sú napríklad sukulenty. Poradiť sa môžete i v kvetinárstve, kde Vám určite poradia ďalšie druhy nenáročných rastlín na domáce pestovanie.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.