zdielať

Majstri sveta, len keď sa nám to hodí? Vtipný odkaz spoločnosti od divadelníkov z GuNaGu

gunagu - slovenskooo - Majstri sveta, len keď sa nám to hodí? Vtipný odkaz spoločnosti od divadelníkov z GuNaGu

Zrkadlo slovenskému vlastenectvu, ktoré býva také vrtkavé, nastavuje v tomto období divadlo GuNaGu v absurdnej groteske s názvom Deň, keď sme boli majstri sveta…

…čiže Slovenskóóó!

Divadelné predstavenie plné mladých talentovaných hercov rozhodne nie je určené pre tých, ktorí sú príliš vzťahovační a berú smrteľne vážne svoje vlastenectvo. Pretože hra je plná komických scénok, ktoré občas zatnú do živého. Rozhodne však odporúčame predstavenie ľuďom, ktorí milujú satiru, majú nadhľad a nemajú problém zabaviť sa aj sami na sebe. Veď napokon, všetci sme Slováci a táto hra je o nás.

Ako vznikol hokej? Čo má spoločné s pohanskými zvykmi Slovanov, uctievajúcich svojich praslovanských bohov? A prečo sme takí oddaní vlastenci len vtedy, keď sa nám v hokeji darí? To všetko je témou komédie o športe, ktorá je prvou takto ladenou v histórii divadla GuNaGu v podaní režiséra Jana Luterána, pod dohľadom umeleckého šéfa divadla Viliama Klimáčka.

„Na pár dní počas majstrovstiev zachváti národ úprimné vlastenectvo – a potom zase nič. Prečo sme takí znamenití Slováci, iba keď hráme? V roku 2002 sme sa stali majstrami sveta a odvtedy začal nielen náš hokej, ale aj celé Slovensko upadať,“ vysvetľuje Viliam Klimáček. Pohľad režiséra Jana Luterána na tento fenomén je originálny, plný zdravej nadsázky a odvážnych, drzých scénok. Uvidíte scénky z bežnej slovenskej domácnosti počas hokeja, ktoré vám možno čo-to pripomenú, zasmejete sa pri narážkach na predsedu parlamentu, ktorý si urobí selfie s hokejistom („Chskym?“ :D) a za zmienku stojí aj scéna návštevy slovanského boha Perúna v tradičnej slovenskej krčme počas hokeja. Scénu počas hry zdobí mantinel a na záver si vypočujete aj reálny záznam z komentovania víťazného hokejového zápasu proti Rusku z roku 2002, kedy sme získali zlato. Zvyšok neprezradíme, pretože by bola škoda si toto divadlo nevychutnať na vlastné zmysly.

Obsadenie hry tvoria mladí šikovní herci – Peter Ondrejička, Dávid Hartl známy už aj z televíznych seriálov a filmov, stály člen GuNaGu Viktor Horján, debutujúce herečky Dominika ŽiaranováDana Gudabová. GuNaGu je moderné alternatívne divadlo pracujúce prevažne s humorom, nezriedka čiernym a vyjadrujúcim chaos v mysli bežného človeka tohto tisícročia.

Deväťdesiatminútové predstavenie malo svoju premiéru 18.10.2019 a ďalšie predstavenia na tento mesiac sú žiaľ vypredané, preto neváhajte a kúpte si vstupenky na 17. 12. 2019 vopred. Vstupenky nájdete v sieti Ticketportal.

Zdroj: GuNaGu

Kategórie:

Podobné články