zdielať

Mladé alkoholičky riskujú svoj život

Mladé alkoholičky riskujú svoj život - shutterstock 499068889 - Mladé alkoholičky riskujú svoj život
Asi najväčšou a najťažšou otázkou je, ako zabrániť tomu, aby mladí nepili. Foto ilustračné. Zdroj: shutterstock

Alkohol je v súčasnosti jedna z najrozšírenejších drog, ktorej nepodliehajú len dospelí, ale čoraz častejšie sú medzi nimi aj mladí ľudia. V ich prípade však môžu byť tento “fenomén“ veľmi nebezpečný, priam až ohrozujúci život. Dá sa mladým zabrániť, aby nepodľahli tejto neresti a viedli „abstinentský“ život?

Je piatková noc a ja sa prechádzam centrom Starého mesta v Bratislave. Premýšľam nad životom, a vlastne, napadajú mi len samé nezmysly.  V jednej tmavej uličke vidím veľmi povedomé dievča. Je to krásna vysoká a štíhla blondína s dlhými hustými vlasmi. Spomeniem si, že je to kamarátkina 16 ročná sestra Katka. Zrazu padá k zemi. Rozbehnem sa k nej. Je v bezvedomí. Voláme záchranku. Prichádzajú lekári. Pýtajú sa mladíka, čo sa stalo. Alkohol tester. Otrava alkoholom. Výplach žalúdka.

Po dlhšom rozhovore so psychológom sa Katka priznala, že už 2 roky je závislá od alkoholu. Jej príbeh sa začal, keď mala 14 rokov. Išli s kamarátkami stanovať. Jedna z nich zobrala fľašu vodky. Keďže boli mladé a najmä útle, alkohol im začal rýchlo stúpať do hlavy. Pod vplyvom pár poldecákov dostala jedna nápad, že zavolá svojho staršieho brata aj s jeho kamarátmi. V tú noc došla Katka o panenstvo. Neľutovala to. Zachutil jej alkohol, sex, bohémsky život. Veď nezáležalo na tom, že nemala ešte ani pätnásť.

Tim McQueen, výskumník z Cincinnatskej univerzity hovorí, že alkohol môže byť pre mozgové bunky jedovatý, pričom môže narušiť spôsob, akým sa mozog vyvíja. Podľa neho nezáleží na tom aký druh ľudia pijú. Najmä u mladých je alkohol veľmi nebezpečný. Jeho nadmerná konzumácia sa považuje pri štyroch a viacerých nápojoch pri ženách a piatich a viacerých nápojov u mužov.

Katka v ten večer vypila 7 poldecákov vodky. Pri jej telesnej konštitúcii to bolo takmer smrteľné množstvo. Lekári povedali, že mala šťastie, že v danú chvíľu prišla rýchlo záchranná služba a poskytla jej prvú pomoc. Keď sa to dozvedeli rodičia, veľmi sa rozplakali. Báli sa o život dcéry, zároveň však nechápali, ako mohla byť taká hlúpa, že podľahla tejto droge, ale aj naivná, že uverila chlapom, ktorí ju využívali. Mama Erika povedala, že nikdy by neverila, že toto sa stane práve ich dcére. Na otázku, ako to chcú s ňou ďalej riešiť odpovedala, že podľa nej momentálne nie je čas na to, aby sa na ňu hnevali. Najskôr ju majú v pláne poslať na protialkoholické liečenie, následne bude musieť pravidelne navštevovať psychológa. Neskôr jej vysvetlia aj z pohľadu rodičov ako sa o ňu báli, pričom tvrdia, že jej na obdobie dlhé minimálne 3 mesiace zakážu kontakt s kamarátmi a budú jej sledovať aj mobilný telefón.

Obrovským problémom súčasnosti je, že Katka nie je ani zďaleka ojedinelý prípad. Mnoho rodičov si myslí, že keď púšťajú spať svojho puberťáka ku kamarátke alebo kamarátovi, tak bude sedieť doma a pozerať film. Realita je bohužiaľ iná.  Niekedy sa mladí vyberú hneď  po vyučovaní do parku, pričom starší kamaráti im kúpia fľašu tvrdého alkoholu, kde ju celú vypijú až do dna. Spýtali sme sa, aké výhovorky používajú, aby oklamali rodičov. 15 ročná Lucia povie, že ide robiť domáce úlohy, 17 ročný Marek povie, že ide na futbalový tréning, a 14 Klára klame, že sedí na hodine klavíra.

Dôvody, kvôli ktorým mladí pijú sú veľmi rozdielne a individuálne.  Niektorí pijú, kvôli ukončeným životným láskam, iní, lebo majú problémy doma, či v škole, a isté percento zapíja nudu. 15 ročná Dominika povedala, že len s alkoholom sa dokáže skutočne uvoľniť a pozná tú správnu zábavu. Nehovoriac o pravých priateľoch. Na otázku, či je to podľa nej správne odpovedala, že si myslí, že jednoznačne áno, pretože tak koná väčšina jej kamarátov a všetci hovoria, ako si užívajú stavy opitosti. Dôsledky tohto nerozvážneho konania si neuvedomujú.

Asi najväčšou a najťažšou otázkou je, ako zabrániť tomu, aby mladí nepili. Určite je veľmi dôležité, aby rodičia už od narodenia podporovali dieťa v rôznych športoch, venovali sa, a aby mu dávali priestor na rozvíjanie svojej kreativity. Nechali ho, nech si nájde záľubu, ktorá ho bude napĺňať a robiť skutočne šťastným.

Musíme dúfať, že nová generácia začne postupne prepadávať trendu športu a zdravej výživy, a začne si uvedomovať, aký je alkohol pre ľudí nebezpečný. Najmä pre tých mladých.

Katka sa postupom času zo svojich problémov začala dostávať. Úspešným pol ročným protialkoholickým liečením, sa zbavila tých najhorších stavov alkoholizmu. Okrem ďalších sprievodných problémov, Katka musela nechať strednú školu. Otázne je, či do nej ešte bude môcť nastúpiť. Stratila aj veľa kamarátov. Zistila však, že tí, ktorí ju do týchto problémov dostali, neboli tí správni ľudia v jej živote. Uvedomuje si, že už nikdy nebude úplný abstinent, len abstinujúci alkoholik. Dnes sa už Katka alkoholu nedotkne. Našla si novú záľubu. Tanec. Namiesto toho, aby pila, si užíva život a vychutnáva si ho naplno.

Príbeh Katky sa teda končí šťastne. Musíme dúfať, že ak sa aj podobné prípady vyskytnú v našom okolí, tak im dokážeme pomôcť včas a ukázať im nový smer v živote a pomôžeme im nájsť samého seba.

 

 

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode