zdielať

Portské azulejos- kde ich nájdete?

porto - IMG 4072 scaled - Portské azulejos- kde ich nájdete?

Azulejos sú ručne maľované, modré kachličky, ktoré zdobia budovy v Porte. Preto, ak sa chystáte do Porta určite nemôžete prehliadnuť toto  portugalské, dekoratívne umenie, ktoré  pokrýva veľké množstvo budov v meste. Azulejos majú arabský pôvod. Z historického a kultúrneho hľadiska pravdepodobne toto umenie predstavili Maurovia Portugalčanom, ktorí ho prijali za svoje. Portugalčania tvrdia, že najstaršie kachličky majú svoj pôvod u Maurov pochádzajúcich zo Sevilly. Vyobrazenia boli čisto dekoratívne, respektíve išlo o prepojenie geometrie a rastlinných vzorov.

Portské domčeky porto - IMG 3503 904x1024 - Portské azulejos- kde ich nájdete?

Estação Ferroviária de Porto-São Bento

Najznámejšia a bezpochyby najnavštevovanejšia pamiatka zdobená modrými kachličkami je vlaková stanica São Bento. Na železničnej stanici São Bento môžete obdivovať azulejos, ktoré zobrazujú historické scény. Je ich viac ako 20 tisíc. Stanica São Bento je jednou z najvýraznejších železničných staníc v Portugalsku. Stanica bola verejne otvorená v roku 1916 a nachádza sa na mieste bývalého benediktínskeho kláštora.

Estação Ferroviária de Porto-São Bento porto - 20210821 162405 1024x768 - Portské azulejos- kde ich nájdete?

Igreja de Santo Ildefonso

Ďalšou zaujímavou pamiatkou, ktorá je zdobená azulejos je Kostol de Santo Ildefonso. Nachádza sa na ulici Rue de Santo Ildefonso. Samotný kostol bol postavený v roku 1739, no azulejos boli pridané až v roku 1932. Fasáda je pokrytá takmer 11 tisíc kachličkami. Vyobrazujú život biskupa Ildefonsa.  Nakoľko sa tento kostol nachádza mimo turistických trás priestor pred kostolom je takmer vždy poloprázdny, čo určite poteší fotografov.

Igreja de Santo Ildefonso porto - 20210821 202222 768x1024 - Portské azulejos- kde ich nájdete?

 

Igreja do Carmo a Igreja de Carmelitas

Očarujúci barokový kostol, ktorý je pokrytý veľkým množstvom azulejos na bočnej strane kostola. Nachádza sa na ulici Rua do Carmo v Porte. Kostol bol postavený v 2 polovici 18.storočia.

porto - IMG 3494 683x1024 - Portské azulejos- kde ich nájdete?

Tento kostol bol pôvodne postavený pre mníchov a nachádza sa vedľa kostola Igreja de Carmelitas, ktorý bol paradoxne vybudovaný pre mníšky. Jediné, čo oddeľuje tieto kostoly je úzky dom t.j. Casa Escondida, skrytý dom.

porto - IMG 3496 683x1024 - Portské azulejos- kde ich nájdete?

Podľa legendy bol dom postavený preto, aby tieto dva kostoly nemali spoločný múr a aby sa tak zabránilo akýmkoľvek vzťahom medzi mníškami a mníchmi. Ďalšou možnou hypotézou je, že budova bola postavená z estetických dôvodov.

porto - IMG 4057 683x1024 - Portské azulejos- kde ich nájdete?

 ZDROJE: 

http://portugalvisitor.com

http://lonelyplanet.com

Kategórie:

Podobné články