zdielať

Pešo so psom – Šomoška

šomoška - DSC06205 - Pešo so psom – Šomoška
Hrad Šomoška Zdroj: Autor článku

Radi chodíte na výlety aj so svojím psíkom? Táto jemná turistika ulahodí nielen štvornohému kamarátovi, ale aj vám, pretože ponúka množstvo zaujímavostí na jednej krátkej trase. Zájdite na juh Slovenska na hrad Šomoška, ktorý je celkom známy, aj vďaka svojmu moru, či vodopádu.

Zrúcanina sa nachádza na čadičovom vrchu nad maďarskou obcou Somoskőújfalu (Šomošová). Cestou k nej vás budú sprevádzať informačné tabule, z ktorých sa dozviete naozaj veľa zaujímavostí nielen o tom, čo môžete vidieť, ale aj o histórii.

šomoška - DSC06259 - Pešo so psom – Šomoška
Zdroj: Autor článku

Ak idete autom, zo Šiatorskej Bukovinky vás dovedie pekná asfaltová cesta k parkovisku, kde necháte auto a ďalej pokračujete pešo cez les (ak sa chcete dostať ku hradu rýchlejšie, môžete sa odviezť autom do obce Somoskőújfalu a vyšliapať len jeden kopec).

Pred tým zaplatíte pár eur, podľa počtu osôb a za parkovanie, v Šimonovej veži. Pri nej sú aj drevené preliezačky pre deti, posedenie a ohnisko.
Potom už môžete nerušene pokračovať do lesa, po dobre značenej trase, môžete si vybrať, či pôjdete na hrad alebo na vyhliadkovú vežu pri kameňolome Mačacia, odkiaľ je na hrad pekný výhľad.

My sme si vybrali zelenú značku. Po chvíli kráčania sme prešli dreveným mostom k jazierkam, do ktorých chceli skočiť aj naši chlpáči, no nakoniec sa uspokojili aj s vodou z prameňa, ktorý na tejto ceste nie je jediný.

Je to skôr kratšia a jednoduchšia turistika, takže je vhodná naozaj pre každého, vrátane detí. Čo sa týka psov, majú tam povolený prístup, pokiaľ sú na vôdzke. Svedčí o tom aj to, že po ceste často stretnete niekoľko psíkov, ktorí si užívajú voľný čas so svojimi majiteľmi.

Les, cez ktorý sa prechádza, je súčasťou CHKO Cerová vrchovina. Náučný chodník sprevádza aj bukovinský potok.
Napriek tomu, že samotné prejdenie tejto trasy netrvá dlho, po ceste je naozaj veľa zaujímavostí, pri ktorých stojí za to sa zastaviť.

šomoška - P1190168 - Pešo so psom – Šomoška
Kamenné more, Zdroj: Autor článku

Známe je napríklad kamenné more, ktoré vzniklo z úlomkov bazaltových stĺpov. Zaujalo aj našu pozornosť a štvornohým účastníkom výletu sa tiež mimoriadne páčilo, skákali na ňom ako kamzíky.

šomoška - P1190174 - Pešo so psom – Šomoška
Zdroj: Autor článku


Ďalej sme kráčali po kamenných schodoch a vystupovali sme čoraz vyššie a bližšie k hradu, až sme prišli ku kamennému vodopádu. Jeho vek sa odhaduje na 4 milióny rokov a je to naozaj rarita. Vytvorila ho postupne tuhnúca stekajúca láva. Odkryli ho pri výstavbe hradu.

šomoška - P1190179 - Pešo so psom – Šomoška
Kamenný vodopád, Zdroj: Autor článku

Odtiaľ to už je len na skok k obnovenému gotickému hradu Šomoška.
V minulosti bol niekoľkokrát prestavaný a schátraný. Po požiari bol na príkaz zbúraný, našťastie sa to podarilo len čiastočne. Neskôr sa začal postupne obnovovať.

šomoška - P1190221 - Pešo so psom – Šomoška
Výhľad z okna, Zdroj: Autor článku

Po výstupe na hrad vás očarí vás nádherný výhľad na všetky strany a napríklad aj na hrad Salgó.

šomoška - P1190225 - Pešo so psom – Šomoška
Zdroj: Autor článku

Hrad vás očarí svojimi vežičkami, schodmi a chodbami, kde sa môžete poobzerať a keď sa unavíte, môžete sa občerstviť na drevených posedeniach.

šomoška - IMAG0234 - Pešo so psom – Šomoška
Zdroj: Autor článku

Po preskúmaní hradu môžete pokračovať cestičkou dole na maďarskú stranu. Tam sa nachádza fotogenický zvon a Petőfiho chalúpka (drevený domček na fotke).

šomoška - DSC06270 - Pešo so psom – Šomoška
Zdroj: Autor článku

Potom sme si užili aj cestu späť, videli sme aj vagónik, ktorý svedčí o tom, že sa tu kedysi vo veľkom ťažil bazaltvyvážal sa najmä do Maďarska (železničkou v lese) a odtiaľ aj do iných štátov. Trasu sme trošku obmenili, začalo sa už stmievať a polku sme šli aj po úplnej tme, bol to naozaj zážitok.

 

Zdroje:
www.podmevon.sk
www.hrady-zamky.sk

Kategórie:

Podobné články