zdielať

Obnova kostolíka na Orave pomáha budovať mladým vzťah k histórii

Obnova kostolíka na Orave pomáha budovať mladým vzťah k histórii - kostolik orava priroda - Obnova kostolíka na Orave pomáha budovať mladým vzťah k histórii
Orava, história, príroda Autor: Simona Jurigová

Hovorí sa, že Orava patrí najkrajšie kraje Slovenska. Nádherná príroda, ale aj historické časti, ktoré turisti nikde inde nenájdu.

Orava je kraj, ktorý leží na Severnom Slovensku. Vo svojich kútoch skrýva miesta, ktoré stoja za návštevu. Len necelých 15 kilometrov od Dolného Kubína leží malá dedinka s názvom Sedliacka Dubová. Táto na prvý pohľad nenápadná obec skrýva poklady.

Zrúcanina, ku ktorej nebol prístup

Kostol svätých Kozmu a Damiána je vidieť od hlavnej cesty. Prejsť sa k tejto zrúcanine je veľmi jednoduché, nakoľko leží 5 až 10 minút peši. V minulosti slúžil ako rímskokatolícky kostol. Historici našli prvú písomnú zmienku o tomto kostole z roku 1397. V tomto čase bola Sedliacka Dubová jedno z piatich cirkevných centier Dolnej Oravy a navštevovali ho ľudia z okolitých dedín.  Historici predpokladajú, že išlo o drevený kostol s farou a cintorínom, aj keď jeho oficiálna podoba nie je známa.  V 16. storočí pravdepodobne vznikla aj škola. V neskorších rokoch si prešiel aj predstavbou do renesančnej a barokovej podoby.

Obnova kostolíka na Orave pomáha budovať mladým vzťah k histórii - 11791985 10204508961558244 5076726265593472041 o - Obnova kostolíka na Orave pomáha budovať mladým vzťah k histórii
Autor: Simona Jurigová

Až do roku 1998 bol tento kostol opustený a kvôli burine neprístupný. V súčasnosti sú zachované múry kostola a veže, obvodové múry s dvomi bránami, kostnica za kostolom, a zvyšky dvoch kaplniek. Vďaka projektu Dubova colonorum, ktorý sa venuje záchrane kostola, je možné v súčasnosti tieto priestory zachrániť. Návšteva týchto priestorov je veľmi zaujímavá aj vďaka kombinácií historických prvkov, ktoré sa striedali v architektúre kostola.

Návšteva tohto kostola je ideálnym tipom na ľahký turistický výlet. Okrem pohľadu na tento krásny kostol si môžu turisti vychutnať pohľad z kopca na malebné údolie Oravy. tí, ktorí radi oddychujú pohľadom na okolité krásy je ideálne sadnúť si do trávy alebo na lavičku a vychutnávať si pokojné chvíle plné pohody a oddychu.

Dubova Colonarum 

Organizátori tohto projektu sa snažia vybudovať si vzájomné vzťahy, ale zároveň pomôcť vybudovať členom vzťah k histórii a prírode. Celý tábor je orientovaný do stredovekej histórie. Druhotným cieľom je záchrana ruín kultúrnej pamiatky a ich zakonzervovanie, vyčistenie celého areálu, ale i historický prieskum. členovia projektu nemajú v pláne kompletne zrekonštruovať areál, ale zachovať aktuálny stav stavby. Tento projekt zároveň prospieva mladým k efektívnemu využitiu voľného času.

Najkrajšia obec Slovenska 

Táto dedinka bola v rokoch 2011 a 2012 vyhlásená za najkrajšiu obec Slovenska. Toto ocenenie získala vďaka obidvom kostolom, ktoré v dedine ležia. V 19. storočí postavili nový kostol, ktorý bol ľahšie dostupný pre obyvateľov. Keďže v tom období nemohli byť v dedine dva kostoly, zo starého kostola strhli strechu a odniesli oltár. Nový Kostol svätého Michala archanjela je postavený v neogotickom slohu a je rovnako ako aj zrúcanina pýchou dediny.

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode