zdielať

Fontana di Trevi- najznámejšia fontána v Ríme- 1.časť

rim - IMG 2156 - Fontana di Trevi- najznámejšia fontána v Ríme- 1.časť

Rím je okúzľujúce mesto, ktoré v človeku vyvoláva pocity blaženosti a radosti. Pri jeho objavovaní sa mi naskytla možnosť neobmedzeného vyžitia. Umenie, s ktorým prichádzate do kontaktu na každom rohu je naozaj to, čo mne osobne veľmi imponuje. Tak si asi viete predstaviť, aká nadšená som bola keď sme prišli ku Fontane di Trevi. Ku najznámejšej rímskej fontáne, ktorá je skutočný zázrak.

rim - IMG 2173 1 683x1024 - Fontana di Trevi- najznámejšia fontána v Ríme- 1.časť

O pôvode názvu Fontany di Trevi existuje množstvo hypotéz, no ja predkladám 3 najznámejšie:

  • Slovo pochádza z Trebium, čo je lokalita pôvodu Tiburtiny.
  • Slovo je odvodené od pojmu Juturna, respektíve bohyňa fontán, studní a prameňov, ktorá tu mala svoj chrám, ktorý sa volal Trevi.
  • Slovo „trevi“ bolo nahradené vulgárnymi názvami, ktoré označovali križovatky troch hlavných ciest vedúcich na toto námestie.

Fontána sa nachádza na malom námestí a susedí s palácom Palazzo Poli. Fontana di Trevi už mala svoju predchodkyňu, no v 17.storočí bola zbúraná. Preto pápež Klement XII. vyhlásil súťaž s cieľom vybrať najlepší architektonický projekt. S cieľom dobudovať monumentálnu fontánu pápež Klement XII. pozval na prezentáciu projektov najlepších výtvarníkov tej doby. Spomedzi mnohých vynikol predovšetkým projekt talianskeho architekta  Nicola Salviho, ktorý začal pracovať v roku 1732, ale fontánu dokončil až o 30 rokov neskôr taliansky architekt a maliar Giuseppe Pannini.

rim - IMG 2164 683x1024 - Fontana di Trevi- najznámejšia fontána v Ríme- 1.časť

Fontána di Trevi je naozaj monumentálnym dielom o čom svedčí aj fakt, že je vysoká 26 metrov a široká 49 metrov. Cieľom bolo naplnenie myšlienky, ktorá bola odvodená z projektu talianskeho architekta Pietra da Cortonu, ktorého návrh prepojenia prednej časti paláca s fontánou mal pôsobiť ako veľkolepý skvost  fontány s mytologickými, alegorickými postavami či prírodnými útvarmi s tryskajúcou vodou, čo už bol návrh Salviho. Fontána je vytvorená v barokovom štýle. V jej strede je umiestnená socha Pietra Bracciho Oceanus, ktorý stojí na voze ťahanom morskými koňmi. Voda vo fontáne pochádza z akvaduktu acqua Vergine, ktorá bola dlhodobo považovaná za najlepšiu vodu v Ríme. Niekoľko storočí bola táto voda odvážaná do Vatikánu, no v súčasnosti je nepitná.

ZDROJE:

http://romaweekend.it

http://museumrome.com

http://britannica.com

Kategórie:

Podobné články