zdielať

Chytenie svadobnej kytice by malo priniesť slobodným dievčatám svadbu do roka a do dňa

Chytenie svadobnej kytice by malo priniesť slobodným dievčatám svadbu do roka a do dňa - kytica svadba - Chytenie svadobnej kytice by malo priniesť slobodným dievčatám svadbu do roka a do dňa
Autor: Simona Jurigová svadba, kytica, tradícia

Svadba patrí medzi najdôležitejšie dni v živote každého človeka. Najmä mnoho žien čaká na ten deň, kedy budú môcť povedať svoje áno a vydajú sa tak za muža. Niektoré sa snažia pomôcť tomu tak, že sa snažia chytiť svadobnú kyticu.

Hádzanie svadobnej kytice patrí na Slovensku medzi najobľúbenejšie momenty celej svadby. Niektoré dámy považujú chytenie kytice za znak toho, že do roka a do dňa sa vydajú, iné zase chytajú kyticu len pre zábavu.

Takmer každá nevesta zavolá počas svadby k sebe všetky slobodné dievčatá v sále a otočí sa im chrbtom. Následne hodí kyticu medzi ne, a hovorí sa že tá, ktorá ju chytí bude mať šťastie a čoskoro sa vydá. Tento zvyk sa zvyčajne vykonáva po nakrájani svadobnej torty a pred tým ako sa nevesta ide prezliecť zo svadobných šiat do šiat, ktoré si oblieka po polnoci.

Chytenie svadobnej kytice by malo priniesť slobodným dievčatám svadbu do roka a do dňa - svadba kytica v  zdoba - Chytenie svadobnej kytice by malo priniesť slobodným dievčatám svadbu do roka a do dňa
Autor: Simona Jurigová

V minulosti malo hádzanie obrannú funkciu

Keď sa pozrieme do minulosti, chytanie kytice patrí medzi starodávne zvyky. Vtedy patril tento zvyk medzi obranné manévre.  V minulosti bola svadba považovaná za to najlepšie, čo mohlo ženu v živote stretnúť a preto si hostia chceli zo svadby odniesť kúsok tohto šťastia domov. Po svadobnej hostine sa často vrhli hostia na nevestu a ošklbali ju ako kura. Nevesty sa preto chceli vyhnúť tomuto divadlu, ktoré pôsobilo ponižujúco a tak radšej odhadzovali svadobnú kyticu. V súčasnosti nevestám nič nehrozí, napriek tomu to zostala pre ne pekná tradícia.

Chytenie svadobnej kytice by malo priniesť slobodným dievčatám svadbu do roka a do dňa - v  zdoba svadba kytica - Chytenie svadobnej kytice by malo priniesť slobodným dievčatám svadbu do roka a do dňa
Autor: Simona Jurigová

Tipy pre nevestu, ktorá nechce hádzať kyticu

V prípade, že si nevesta chce potešiť viac ľudí, odporúča sa rozdeliť ju. V prípade, že ju nechce hádzať, môže ju dať napríklad zasnúbenej priateľke alebo niekomu z rodiny. Pri takomto postupe sa odporúča informovať osobu vopred, pretože nie každý je rád stredobodom pozornosti. Niekedy nevesty zvyknú darovať kyticu niekomu zosnulému, a zvyčajne túto informáciu uvedú vo svadobnom sprievodcovi.

V prípade, že si chce nevesta ponechať svoju kyticu na pamiatku, kvetinári odporúčajú vyrobiť druhú menšiu, ktorá sa hádže. Mnoho kvetinárov vyrába tieto kytice aj zadarmo, vrámci kvetinovej výzdoby priestorov.

Kategórie:

Podobné články